Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V Sedloňově pořádáme svatby jako řemen

Sedloňov v Orlických horách je oblíbenou svatební destinací | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedloňov v Orlických horách je oblíbenou svatební destinací | foto: ARCHIV RADNICE

SEDLOŇOV (Královéhradecký kraj) Jsme relativně malá obec v Orlických horách. Přesto je náš obecní úřad už historicky sídlem matriky pro Sedloňov, Deštné v Orlických horách, Olešnici v Orlických horách, Sněžné a Dobřany. V budově radnice máme obřadní síň, jejíž čelní stěna je vyzdobena velkou nástěnnou malbou naší výtvarnice Jarmily Haldové s motivy z historie obce. V loňském roce si na našem matričním úřadu řeklo své ano 38 novomanželských párů. A to vážně není málo.

Pro letošek už máme také hodně zarezervovaných svatebních termínů, s ohledem na současný stav kolem koronaviru se uskuteční až v druhém pololetí. Proč právě naše „svatební destinace“ je tak oblíbená? Těžko říci, možná pro to, že se snažíme maximálně vyhovět přáním snoubenců. Neoddáváme jenom v naší obřadní síni, velmi oblíbené jsou přírodní lokality i v sousedních obcích, jako např. prostor u bývalého kostela sv. Matouše v Deštném v Orlických horách, nebo u penzionu Kozí chlívek. Ale zažili jsme i svatbu na Velké Deštné, nejvyšším vrcholu Orlických hor (1115 m), na krásném romantickém místě na Sedloňovském Černém kříži, dvojsvatbu na břehu rybníka v Sedloňově, svatbu v podvečerních hodinách při západu slunce a další, na jiných, pěkných lokalitách. V prostorách parku před naším obecním úřadem se uskutečnila i krásná svatba ve „vietnamském stylu“. 

Někdy se stane, že na jeden termín máme až čtyři požadavky. To ale pro naši matriku není problém. Máme dvě matrikářky, které se starostkou a místostarostkou lehce utvoří dva oddávající týmy.

Novomanželé od nás dostanou oddací list ve speciální obálce, s obrázkem od zmíněné výtvarnice Jarmily Haldové. Velkým potěšením pak pro nás je, když nám manželé po čase přivezou ukázat své děti, pošlou jejich fotografie, a nebo se u nás jenom zastaví, aby poděkovali, že jejich krásný svazek se uskutečnil právě u nás. Vznikají tak i nová přátelství. Není lepší odměna, než když přijde někdo ze svatebčanů a poděkuje za hezký obřad, zazní vřelá slova.

Máme připraveno několik svatebních textů, které obměňujeme tak, aby pasovaly na ten který konkrétní pár. Proto také dáváme velký důraz na jednání se snoubenci při sjednávání svatby.

A můžeme se pochlubit i smaragdovou svatbou, kdy přijeli manželé až z Jižních Čech, aby si obnovili svůj manželský slib, který si před 55 lety dali právě u nás. Ani zlatá svatba u nás není zvláštností. Jako starostku obce a jednu z oddávajících mne samozřejmě nesmírně těší tento zájem o Sedloňov i skutečnost, že z námi oddaných párů se rozvádí naprosté minimum.

Ráda proto pozvu každého zájemce o svatbu: přijeďte k nám, do Orlických hor.

HANA JEŽKOVÁ, starostka obce Sedloňov, nezávislá

HANA JEŽKOVÁ, starostka obce Sedloňov, nezávislá

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?