26. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SHABU: Zemanovi nesoupeři. Kdo všechno se před prezidentem ještě skloní?

Andrej Babiš a Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Miloš Zeman | foto:  Michal Šula, MAFRA

Politici ze všech relevantních stran před volbami důsledně tajili, koho (a zda vůbec někoho) podpoří v prezidentské volbě. Ani po sněmovních volbách není jasné, jak hodlají postupovat. Přitom termín pro přihlášení kandidátů na Hrad vyprší už 7. listopadu.

Občanští demokraté, kteří získali druhý nejvyšší počet hlasů ve volbách, ústy svého předsedy Petra Fialy slíbili, že svoji preferenci včas oznámí. Ještě dál pak zašel vítěz voleb Andrej Babiš, který počátkem týdne prohlásil, že kandidáta na Hrad hnutí nepostaví. Boj o nejvyšší ústavní funkci včera vzdal Jaroslav Kubera (ODS) i Martin Stropnický (ANO). 

Zejména u­ dominantního politického subjektu, který se opírá o celkem přesvědčivý nedávný volební zisk, je rezignace na vyslání vlastního kandidáta na Hrad překvapivé. A zpravidla tam, kde chybí dostatečné vysvětlení, otevírá se nepřeberné pole spekulací. Proč nechce mít Andrej Babiš na Hradě vlastního člověka? Myslí si jako Kubera, že Miloš Zeman to má už stejně v­ kapse? Anebo snad uzavřel se současným hradním pánem mocenský pakt o spolupráci?

Zejména poslední otázka se otravně vkrádá. O ose Babiš–Zeman se toho už hodně za poslední rok napsalo. Babiše se prezident několikrát zastal. Dokonce avizoval, že je připraven pověřit ho sestavením vlády, i kdyby skončil třeba kvůli Čapímu hnízdu ve vazbě. Pasoval se tak do role jediného zastánce lídra ANO, který má co dělat, aby teď po volbách nalezl mezi stranami alespoň jednoho spojence. 

Jestliže bylo navíc pro Babiše klíčové stanout v roli premiéra, bez Zemana toho nemůže docílit, zněla by logická úvaha. Co když tedy Babiš vyměnil své spojenectví se Zemanem za to, že mu nezkříží cestu na Hrad? Je to skutečně jen politický handl a ve hře není něco temnějšího?

Mnoho otázek, na které chybí odpovědi. Babiš je nedává. Patří k nim ještě dvě kardinální: Copak by Babiš s 1,5 milionu hlasů pro ANO s dobrým protikandidátem Zemana neporazili? A Babišův kůň ho pak (třeba i po předčasných sněmovních volbách) do premiérské funkce nejmenoval?

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.