19. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠITNER: Čistší výfuky. O ceně auta nerozhoduje Brusel, ale konkurence

Prodej aut (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej aut (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V poslední době se objevila spousta černých scénářů, jak nová auta zdraží. Jednou je to kvůli bohatší bezpečnostní výbavě, kterou v úterý schválil Evropský parlament, jindy kvůli přísnějším ekologickým limitům.

U aut, stejně jako u řady dalšího zboží, ale platí, že cenu určuje trh. Importér, který rozhoduje o tom, za kolik bude prodávat nový model, nevolá do továrny, jaké mají zrovna náklady. Dívá se, za kolik prodává konkurence a jaká je zrovna poptávka. Do ceny promlouvá i situace v autobazarech a spotřeba benzinu nebo nafty. Vozy, o které v bazarech není zájem, musí být levnější i jako nové. 

Alfou a omegou je ale situace na trhu. Když je krize a prodeje padají, nikdo si nedovolí zdražit. Naopak když se všem daří, ceny jdou pomalu nahoru – a pak se to samozřejmě může svádět i na vliv evropských regulací, zdražovalo by se ale i bez nich.

Samozřejmě platí, že přísnější požadavky na emise zvýší automobilkám náklady. Každé ale úplně jinak. Jeden výrobce může výfukové plyny zkrotit za řekněme 10 miliard a prodá miliony aut, druhý může utratit 20 miliard, výsledkem ale bude problémový motor a prodeje maximálně ve stovkách tisíc. Druhý výrobce ale bude muset být levnější, i když bude mít jednoznačně vyšší náklady. Nebude mít žádnou šanci přenést je na zákazníka. Té první automobilce se to podařit může, ale proto, že má slabší konkurenci.

Trochu jiná situace je u bezpečnostní výbavy, u té platí, že zařízení – například stabilizační systém nebo parkovací kamera, stojí všechny výrobce přibližně stejně, protože je nakupují od podobných dodavatelů. Náklady ale skokově klesají, když se například parkovací kamera nemontuje jen na výslovné přání zákazníka, ale masově do všech vozů. Stačí se podívat na mobilní telefony, i ty nejlevnější mají dva fotoaparáty, masová výroba dostala cenu za objektiv a čip úplně jinam, než byla o pár let dřív.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.