13. března 2019 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠITNER: Pro vaši bezpečnost nepřistanete. Bylo kroužení boeingů nad mořem dobrý nápad?

Boeing 737 MAX. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX. | foto: Reprofoto

Co je nejlepší udělat, když jsou ve vzduchu letadla, která mohou mít výrobní chybu? Evropa se v úterý rozhodla, že nejlepší pro pasažéry v letadlech je, když letadlu zakáží přistát. Někteří piloti se otáčeli v půlce cesty a vraceli se tam, odkud vyletěli. Zlepšila se tím bezpečnost?

Další letadla kroužila nad Evropou ve snaze přemluvit nějaké letiště, aby jim dovolilo přistát. Třeba stroje Smartwings, kterými se Češi vraceli z dovolených, musela nad moři kroužit skoro stejně dlouho, jako by jim trvala cesta do Prahy. Ve vzduchu tak vůbec nebyly kratší dobu.

Letadlo z Dubaje přistálo v Ankaře, to Kapverd pak v Tunisu. Zlepšila se tím nějak jejich bezpečnost, že museli ještě dalším letadlem z těchto zemí? Evropské úřady způsobily škody aeroliniím i jejich pasážerům, není ale nikde vidět, že byla cílem právě bezpečnost.

Pokud mají Boeingy 737 Max opravdu výrobní chybu, která ovlivňuje řízení, není dobré donutit letadla ke kroužení, prudkým otočkám a zbytečnému klesání a stoupání.

Samozřejmě je pochopitelné, že se typ stroje, který může mít vadu, odstaví. Nikdo nechce riskovat, že dojde k dalším nehodám. V Indonésii zemřelo v říjnu 189 lidí, dalších 157 v neděli v Etiopii. Dokud nebude jasné, že havárie nemají stejnou příčinu, je k opatrnosti důvod. Co se ale v úterý dělo nad Evropou, nemá s bezpečností moc společného.

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET DEVELOPER - HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz