Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠITNER: Rozšiřme armádu. Rozpočtovou tvořivostí závazky k NATO splníme

Kontrakt se Steyerem na konci minulého roku vypovědělo ministerstvo obrany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrakt se Steyerem na konci minulého roku vypovědělo ministerstvo obrany. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Z českého rozpočtového pohledu je nesmysl dávat více peněz na obranu. Najde se tisíc důležitějších věcí. Jsou tu ale dva zásadní problémy. Tím prvním je očekávání našich koaličních partnerů, a to hlavně Spojených států, a tím druhým naše vlastní sliby. Kdo manželce slibuje, že bude častěji kupovat květiny a ví, že ona to také očekává, těžko pak na Valentýna argumentuje, že koupě nové vrtačky byla v danou chvíli rozumnější nápad než stát frontu v květinářství. Má nejspíš pravdu, ale nevypadá to dobře.

Jak udělat, aby to vypadalo, že to s NATO myslíme vážně a zároveň abychom v rozpočtu utráceli za věci, které nám přijdou užitečnější? Řešení se přímo nabízí a politika s tím má řadu zkušeností. Ve vykazování různých procent Bruselu také umíme být kreativní.

Není třeba zvyšovat počet vojáků a pořizovat stíhačky nebo tanky. Pod rozpočet armády se dá zahrnout celá řada činností, které nyní stojí mimo ni. Může se pod ní dostat mnohem více vzdělávání, více zdravotnictví, více vědy i výzkumu. Najde se i celá řada dalších možností.

Armáda může vybudovat více svých vysokých škol a stát se v řadě oborů alternativou k civilnímu vzdělávání. Může budovat vojenské nemocnice, případně si může od státu pořídit i ty stávající. Může vytvářet výzkumná centra, která mohou provádět výzkum v oblasti strojírenství, chemie, zemědělství, biologie, prakticky v čemkoli.

To vše má nevýhodu – cokoliv bude řešit uzavřená armáda, bude nejspíše stát více, než by to stálo v otevřenějším civilním prostředí. Ale mohli bychom vykázat, že to s NATO a závazky myslíme vážně. Výhodou by také mohlo být, že by se věci, na které se dlouhodobě tak trochu kašle, dostaly do pevného prostředí pod armádními křídly.

Pro školy, nemocnice i výzkumná centra je často náročné získat od státu peníze a dosáhnout na stabilní financování. Navíc musejí počítat s tím, že část slibů politici reálně nikdy nesplní. Armáda by mohla přinést tolik potřebnou jistotu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!