Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Skořápkář Věšek. Ani neusedl do ministerského křesla a už si začal hrát s veřejností

Věslav Michalik foto: ČTK

Názor
Bývalý investiční bankéř, starosta Dolních Břežan a nyní už bývalý nominant hnutí STAN na ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik (58), který svůj osobní majetek odhaduje na miliardu, se při vysvětlování podnikání v minulých dnech dostal do kolotoče lží a nyní se rozhodl, že řekne pravdu.
  5:00

Kyperská půjčka pro starostu. Podnikání kandidáta STAN na ministra opět přilákalo pozornost detektivů

Ve středu pozornosti jsou půjčky v řádu milionů eur od firmy Lowfield Investments z daňového ráje (konkrétně z Kypru) a informace o fondu Valour, který investuje do solárního byznysu. 

Ani neusedl do křesla a už začal hrát s veřejností skořápky. Mátl své voliče, což je znepokojující. Kauza vypukla až po volbách, jejichž výsledky v neprospěch hnutí současného premiéra ovlivnila zpráva zveřejněná v rámci akce Pandora Papers o tom, že si Andrej Babiš v roce 2009 pořídil ve Francii nemovitost přes offshorové firmy. 

Politici, kteří ve vládě Petra Fialy brzy dostanou ministerské posty, na konci volební kampaně Andreje Babiše kvůli této transakci podezírali snad ze všech finančních podvodů, mediální dělníci tzv. demokratických stran z něj udělali rovnou zloděje. Strašně jim vadila firma z daňového ráje, kterou ten zlý Babiš použil při koupi vily.

Firmy Věslava Michalika sponzorovaly STAN. Rizikovost příspěvku mohou zvýšit ‚kyperské‘ půjčky, míní expert

Stejní politici a mediální dělníci dnes čelí podobné kauze, ale jelikož je Věslav Michalik na rozdíl od Babiše hodný člověk, zprávy o jeho transakcích nejsou na prvních místech těch nejobjektivnějších a nejvíce nezávislých médií, ani ČT24 jim nevěnuje hodiny času denně jako před volbami francouzské vile premiéra. Michalik může být v klidu, jeho majetkové machinace v akcích typu Pandora Papers neobjeví.

Michalikovi, který u nás řídil investiční banku rakouské finanční skupiny Creditanstalt, se v českých finančních kruzích říká Věšek. Patří mezi nejchytřejší finančníky v republice. Ohledně kyperské firmy se po týdnu mlžení musel přiznat, že patří manželce. Možná, že k podobnému odhalení dojde i v případě fondu Valour, kde prý spolu s manželkou vlastní jen část akcií, a na jeho chod údajně nemá žádný vliv. 

Je to pravda? Dozví se veřejnost, kdo tento fond vlastní a řídí? 

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat