Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Na Slovensko s (namátkovou) kontrolou. Slouží vše jen jako nácvik?

Kontroly už zavedli Němci a Poláci vůči nám. foto: Policie ČR

Názor
Namátkové hraniční kontroly. Kdyby nebylo války na Ukrajině a inflace, mohly být výrazem roku. Dnes zavádí namátkové hraniční kontroly Česko, Polsko a Rakousko vůči Slovensku. Prý na deset dnů, ale uvidíme. Loňská sezona trvala až do února.
  0:05

Není to naschvál. Je to spíš zoufalý pokus, jak omezit nelegální masovou migraci. Kdo říká, že je to jen kaskádový efekt, měl by vědět, že minulý týden zavedlo tyto kontroly Německo vůči nám a Polsku.

Část hranic obsadila policie. Česko kvůli migraci zavádí namátkové kontroly přechodů se Slovenskem

Ale ani v Německu nemá ta kaskáda počátek. Počátek je v tom, že proponenti evropského řešení si ten krok představují jako přerozdělování migrantů, ne jako brzdu na příjezdových trasách, tedy na moři. A není-li brzda, slogany typu „evropské řešení“ působí dutě.

Naproti tomu namátkové hraniční kontroly budí dojem, že se opírají aspoň o kdysi zvládnuté postupy. Leckdo si může pomyslet, že slouží jako nácvik.

Weby už nabízejí anketní otázky typu: Souhlasili byste se zavedením trvalých hraničních kontrol, kdyby to vedlo k omezení nelegální migrace? Zkuste hádat, jak asi lidé odpovídají. Trefíte se hned napoprvé.

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...