Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Lyceum: základ života, nebo záchrana pro ty, kteří narazí v boji o přijetí na gymnázium?

Pedagogické lyceum Střední pedagogické školy, gymnázia a vyšší odborné školy Karlovy Vary. foto: Václav Šlauf, MAFRA

Názor
Dokázali byste svými slovy popsat lyceum? To není jen tak. Tedy pokud nejste z intelektuální rodiny nebo jste nelouskali paměti Václava Černého.
  5:00

Ten před sto lety absolvoval slavné Carnotovo lyceum v Dijonu a do smrti na to vzpomínal. Teď má lyceum jiný význam než start intelektuální dráhy. Může fungovat jako záchranné lano pro ty, kteří narazí v boji o přijetí na gymnázium.

Pro ně není až tak důležité, co k tomu říká ministr Bek. Třeba že lycejní studijní programy spojují všeobecné vzdělání s profesním profilem. V praxi je ta úvaha jednodušší.

Roste zájem o všeobecné střední vzdělání? Ano. Roste kapacita gymnázií? Ne. Tudíž k možným řešením patří sázka na lycea. Zůstává však otázkou, zda se podaří na ně sehnat učitele.

Bez ohledu na to, jak se definují jejich studijní programy, lze říci toto. Lyceum je šancí pro ty, kteří odkládají rozhodnutí o své vzdělanostní či profesní profilaci na spíše pozdější čas. Je jich stále více, tak jako je stále méně těch, kteří si s jednou kvalifikací získanou v mládí vystačí po celý život.

Ostatně slavné lyceum v Dijonu absolvovali vedle intelektuála Černého i Jiří Voskovec či Zdeněk Troška. Tak vidíte.