20. dubna 2012 7:06 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Solární konce

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Ne každý špatný obchod je trestný. Když si ČEZ pořizoval solární plantáže, na nichž nechal obchodníky vydělat stovky milionů korun, byl to podle protikorupční policie jen špatný obchod.

S postupujícím časem se nejen u nás ukazuje solární byznys jako utopie, na níž dokázalo pár agilních obchodníků vytočit nevídané zisky. Drahou elektřinou jim na ně přispěla většina společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

I kancléřka Angela Merkelová přiznala, že fotovoltaika byla slepou uličkou, která spolkla polovinu ze všech dotací v energetice a dodala za to dvě procenta celkové spotřeby elektřiny.

Ne každý omyl je ale příležitostí k poučení. Zatím se obnovitelné zdroje dotují na národní úrovni.

Právě z Berlína ale už přichází nápady, že by se to mohlo pojmout jako evropský projekt. Ministr financí Schäuble vyzval Řeky, aby se stali solární plantáží Evropy a prodávali levnou elektřinu Němcům.

A protože v Aténách berou doporučení německých financiérů vážně, vybudovali státní solární firmu Hélios. Nabízí bohužel tak drahý proud, že ho nikdo nechce. Ještěže už má ČEZ éru zahraničních akvizic za sebou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!