Fico a jeho lidé už rok, od začátku současného volebního období, odmítají komunikovat s některými, prý nepřátelskými, slovenskými médii. Zato rozmlouvat s přední prokremelskou moderátorkou Olgou Skabejevovou, která je podle v Praze sídlícího Rádia Svoboda na sankčním seznamu EU i USA, mu nečinilo jakékoliv potíže.
UhryGabriel Sedlák vás v rubrice Uhry zve nejen do regionů, jež kdysi tvořily Uhersko, které je společným dědictvím zejména Maďarů, Slováků, Němců a Židů, ale i do širšího okolí. A v neposlední řadě se věnuje i uhrům s malým „u“, tedy různým chybám na kráse tamních společností. |
V rozhovoru mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války. Ta současná, kterou na území sousední Ukrajiny již třetím rokem vede právě Moskva, mu zjevně nevadí.
Předseda slovenské vlády ve svém vystoupení v ruské státní televizi mimo jiné obvinil evropské mocnosti, tedy své partnery, že svojí podporou Ukrajiny jen podněcují pokračování války, která je ve skutečnosti po téměř třech letech od invaze už nezajímá. Kritická slova na adresu Ruska nezazněla.
Slovenská opozice hovoří o mezinárodní ostudě. Jeden by se skoro divil, že slovenské úřady nezatkly ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který jen několik hodin před vysíláním pořadu s Ficem na území Slovenska krátce pobýval. Cestou z Islandu přistál v Košicích, odkud se jeho delegace přesunula po zemi do Užhorodu.
Postoj Bratislavy k Ukrajině je trochu licoměrný. Ficova vláda kritizuje protiruské sankce a drží se orbánovského „ani náboj pro Ukrajinu“. Komerční dodávky zbraní pro svého východního souseda ale Bratislava nezrušila. Cokoliv, co dává práci Slovákům, světí prostředky.
Ficovi musí téct do bot, komentují Slováci vystoupení u ruské propagandistky |
Drolící se parlamentní většina
Slováci, kteří se za předsedu své vlády stydí, by nově mohli vidět naději v drolící se Ficově vládní většině ve slovenském parlamentu. Spory mezi menšími koaličními partajemi, Hlasem a Slovenskou národní stranou, se táhnou od jara, kdy se prezidentem stal lídr Hlasu Peter Pellegrini a jednou z příčin jejích půtek je jím uvolněné místo šéfa Národní rady.
Poslední týdny však ukázaly, že SNS se nesnese nejen s koaliční konkurencí, ale ani sama se sebou.
Trojice poslanců z tzv. Národní koalice, kteří se do parlamentu dostali na kandidátce SNS, nedávno její klub opustila a asi na 24 hodin dokonce existenci klubu ohrozila.
Ten ovšem záhy, skoro jako na doporučení sira Humphreyho Applebyho ze seriálu „Jistě, pane ministře“, zachránil jeden z poslanců Směru, který byl ochoten rozšířit počet členů klubu SNS na existenční minimum. Když jde o peníze, jdou víra a ideologie stranou.
Fico řečnil v ruském propagandistickém pořadu, sepsul spojence Ukrajiny |
Jakkoliv spory mezi lidmi, kteří se do parlamentu dostali na kandidátce SNS, můžou ohrožovat stabilitu, nebo dokonce existenci vlády, její předseda se o svou židli zatím bát nemusí. Pro trojici poslanců kolem Rudolfa Huliaka jsou antiliberální a proruské postoje, které sdílejí s premiérem Ficem a jeho lidmi, svatější než otázky, které je vedly k „rebélii v mezích zákona“ a vládní kabinet jsou tudíž nadále ochotni podporovat.
I když situace, kdy kvůli dopředu avizované absenci huliakovců na plénu sněmovny musel přijít zajistit nejtěsnější vládní většinu onkologicky nemocný poslanec Směru, byla už hodně na hraně.
A cože to rebelující pány poslance vykolejilo? Vládní koalice prý tuto trojici ignoruje a nově dokonce přišel o svůj post jimi nominovaný člověk. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS!) odvolal šéfa Státní ochrany přírody Štefana Kysela, jenž podle něho odmítal respektovat evropskou směrnici, která neumožňuje likvidaci takového počtu medvědů v zemi, jaký by uspokojil nimroda Huliaka a spol.
Taraba jako správný manažer trvá na pravidlech a tak trochu i na tom, že nechce přijít o evropské peníze kvůli hloupému sporu o medvěda. O medvěda ve slovenských lesích, nikoliv toho nevyzpytatelného na východ od Ukrajiny, který neví, kde má hranice.