Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Sobotka si o knokaut řekl sám. Zeman jeho ponižováním škodí i sám sobě

Prezident Miloš Zeman přijal premiéra Bohuslava Sobotku, 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman přijal premiéra Bohuslava Sobotku, 2017. | foto: ČTK

PRAHA Miloš Zeman dělá vždy to a jen to, co jemu osobně prospívá. Tedy krom chvil, kdy se nechá zaslepit záští a pomstychtivostí. Ve čtvrtek taková chvíle nastala.

Prezident České republiky v ­přímém televizním přenosu opakovaně ponižoval premiéra České republiky. Ponižoval, vysmíval se, až muselo být trapně úplně každému, kdo „ceremoniál“ sledoval. I ten, kdo nechová k premiérovi nižádných sympatií, musel být alespoň chvíli na jeho straně.

Když prezident Václav Klaus formuloval na sklonku roku 2006 své ostré námitky proti Karlu Schwarzenbergovi, navrženému Stranou zelených na ministra zahraničních věcí, premiér Mirek Topolánek se pohupoval na patách, očividně se nudil a ­chvílemi to vypadalo, že okázale žvýká. Velmi trapná scéna, nehodná hradních kulis. Ale dnešní dva monology dvou předních ústavních činitelů ukázaly, že česká politika dovede klesnout ještě mnohem hlouběji.

Není pochyb, že Bohuslav Sobotka si o knokaut řekl sám. Napřed se ohlásil s demisí, pak změnil názor a přišel na Hrad „konzultovat situaci“. Tedy de facto sondovat, zda Zeman bere jeho rezignaci jako osobní, nebo jako odchod celé vlády. Tím dal prezidentovi všechny trumfy do ruky a Zeman by byl blázen, kdyby si situaci nevychutnal.

Miloš Zeman je svými hyperbolami, invektivami i sarkastickými komentáři pověstný a ty tvoří značnou část jeho popularity a politického úspěchu. O tom není sporu. Ale nejdůležitější a nejtěžší je poznat tu pravou míru. Když Zeman před dvaceti lety v televizním duelu stíral svého oponenta Václava Klause, nešlo mu než zatleskat. Ale dělat při setkání státníků z­ korektního Bohuslava Sobotky hloupoučkého ubožáka? Prezident se otáčí zády a­ odchází, zatímco premiér zdvořile mluví?

Na Hradě se čeká jistá míra noblesy

Nejdůležitější a nejtěžší je poznat tu pravou míru. Miloš Zeman zapomněl, že v ­prostorách Pražského hradu i nepřátelé „elitářských politiků“ očekávají jistou míru noblesy a důstojnosti, i oni mohou cítit, že hospodské chování je již skutečně za hranou.

Bohuslav Sobotka je momentálně na dně. Miloš Zeman na koni. Zeman mohl Sobotku setřít jednou větou: „Prezident si nenechá vnucovat výklad ústavy od odcházejícího premiéra.“ Rozhodně nemusel dělat divadélko s ­přijímáním demise, kterou premiér nepodal. Všichni by pochopili, že chce v prvé řadě dosáhnout Sobotkova odchodu a o osudu vlády pak jednat s Milanem Chovancem a Andrejem Babišem. Tedy s muži, které potřebuje pro své znovuzvolení.

Nejdůležitější a nejtěžší je poznat tu pravou míru. Miloš Zeman chce být nejvíce ze všeho znovuzvolen. Kdyby mu to náhodou nevyšlo, ponižování poraženého protivníka může být jedním ze zlomových bodů, kdy od sebe začal příznivce odpuzovat.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...