Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Názory

NOVÁČEK: Sólo opět pro prezidenta. Hlavě státu je lépe a s vládou si asi ještě pohraje

Vratislav Mynář zveřejnil video, které má dokazovat, že prezident Miloš Zeman podepsal svolání Sněmovny. foto: Petr TopičMAFRA

Názor
Pondělí má šanci stát se docela významným dnem. Osmého listopadu mají koalice Spolu a PirSTAN v plánu podepsat dohodu o společném vládnutí a jednu z jejích příloh, totiž programové prohlášení vlády.
  5:00

Jmenný seznam členů vlády už ale míní její šéf Petr Fiala (ODS) zveřejnit až poté, co s ní seznámí hlavu státu. Pan prezident nám zaplaťpánbůh ožil, a jak bylo jeho zvykem i minule, dá se předpokládat, že se do složení příští vlády opět iniciativně vloží. Nicméně snad to tentokrát dopadne pro nás lépe než před 401 lety na Bílé hoře, kdy česká věc potupně prohrála. Nebo že by to snad byl žertík páně prezidentova mimořádně vysokého IQ?

Pětikoaliční notičky

Zeman jmenuje co nejrychleji Fialu premiérem. Prý se cítí lépe než obvykle a už měsíc nekouří

První na řadě je ustavení nové sněmovny, a to je obřad. Poslankyně a poslanci se sejdou, složí ústavou předepsaný slib, a anžto nejsou ještě způsobilí rozhodovat, nominačním způsobem sestaví dva výbory: první mandátový a imunitní, druhý volební. 

Ty zorganizují volbu předsedy sněmovny, v našem případě Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), poněvadž „stoosmička“ má ve sněmovně jasnou převahu a je na tom předem dohodnuta. Již pod patronací paní Markéty bude posléze zvoleno tentokrát šest místopředsedů: Jana Mračková Vildumetzová, bývalá hejtmanka Karlovarského kraje, a ještě někdo další za ANO, Věra Kovářová, coby první místopředsedkyně za STAN, Jan Skopeček za ODS, Olga Richterová za Piráty a Jan Bartošek za KDU-ČSL. Sněmovna si poté zvolí své výbory a její ustavující schůze tím skončí.

Pak je řada na Andreji Babišovi, který musí podle ústavy podat demisi. Anžto je nad některými odděleními Ústřední vojenské nemocnice, kde je hospitalizován pan prezident, vyhlášena karanténa, premiér Babiš prý doručí demisi svou a tím i své vlády písemně. Premiér Babiš potvrdil, že tak učiní neprodleně, a pan prezident dal ve známost, že demisi přijme. Ministři ve stavu demise setrvají ve svých funkcích až do jmenování vlády nové. Podle odhadu téměř designovaného premiéra Fialy by se tak mohlo stát někdy v prosinci. Vyjednávání o vládě zabrala jen zhruba čtyři týdny, což je rekordně krátká doba. 

Slouží ke cti pětikoalice, že se dohodla tak, aby přechod moci mohl být plynulý a Česká republika se pod tlakem pandemie, neschváleného rozpočtu a jiných aktuálních těžkostí neocitla ve stavu tísně. Bude ovšem záležet na panu prezidentovi, do jaké míry se plynulé předání moci uskuteční. Přejeme mu to nejlepší zdraví, ale čím svěžejší bude, tím více se dá očekávat, že bude mít potřebu zasahovat do nominace ministrů a tím i do podoby vlády, přestože to je, podle ústavy, jen v premiérově kompetenci. Na takové detaily už ovšem nedbali ani prezident Havel, ani prezident Klaus a před čtyřmi lety ani prezident Zeman. Potíže lze očekávat především s nominací piráta Jana Lipavského na funkci ministra zahraničí.

Stav prezidenta vyžaduje hospitalizaci, své práci se není schopen plně věnovat, uvedlo konzilium

Tím, jak se páně prezidentův zdravotní stav zlepšil, pochopitelně odpadá uplatnění článku 66 ústavy o omezení pravomoci hlavy státu. „Lidé by vyšli do ulic, kdybychom to udělali,“ měl se mezi svými vyjádřit Petr Fiala. Svatá pravda, pane profesore. Současně to znamená, že pan prezident, řečeno sportovní hantýrkou, se naplno opět „vrací do hry“. Kdoví, jaké ještě bude mít nároky na Fialovy nominanty. Pan prezident Klaus kdysi ty Sobotkovy zkoušel z angličtiny…

Vraťme se do Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO si žádá za jejího místopředsedu, kromě paní Mračkové Vildumetzové, dosavadního šéfa sněmovny Radka Vondráčka. Po jeho „spanilé misi“ v ÚVN u tehdy ještě malátného prezidenta Zemana ale Vondráček v tajné volbě neuspěje. Koalice „stoosmička“ odmítá i požadavek hnutí ANO na to, aby mu bylo svěřeno vedení takových výborů, kterými by mohlo účinně kontrolovat vládu. Hnutí ANO argumentuje tím, že v minulé Poslanecké sněmovně připadlo opozici vedení výborů rozpočtového, hospodářského, školského a dalších pádných nástrojů pro kontrolu vlády. 

Doplňme, že v jejich čele byli zástupci KSČM a SPD, kvaziopozičních stran, jež s Babišovou vládou držely basu. Před čtyřmi lety si volal k sobě Jaroslav Faltýnek předsedy poslaneckých klubů a tázal se jich: Tak co chcete? A když mu to řekli, stručně odpovídal: Ozveme se vám. A když se opozičním stranám ozval, sdělil jim: Dostanete h…o! Podobně před čtyřmi lety STAN, KDU-ČSL a TOP 09 žádaly, aby měly dohromady nárok na jednoho místopředsedu sněmovny. Také jim nebylo vyhověno. Znáte to z Bible: Kdo seje vítr, sklidí bouři.

Skřípání mezi Starosty a Piráty

Co se Pirátů týče, tak abychom nezapomněli, Starostové těžce nesou jejich věrolomnost. Předseda STAN Vít Rakušan v sobotním Právu prohlásil, že Starostové už příště do koalice nepůjdou. Předpokládejme, že Ivan Bartoš (Piráti) je realista a uvědomuje si, že je třeba někam umístit 120 členů programových odborných týmů, na jejichž kvalitách si Pirátská strana hodně zakládá. Asi právem, ale na ministerstvo zahraničí, místního rozvoje a do Legislativní rady vlády je zřejmě nevměstná. Uvidíme, jestli Piráti a Starostové krizi vzájemné důvěry překonají.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!