Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Věčné kam s nimi? Sousedské hlídání by mohlo vysát pedagogy ze školek a problém prohloubit

Děti ve školce - ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Názor
Plánovaný vznik „sousedského hlídání“ je dobrá zpráva. Zvýší se tím totiž kapacita „zařízení“, kam lze dát malé děti a přibude další alternativní možnost ke školkám.
  14:15

Už léta či spíše desetiletí totiž řeší rodiče problém, kam s malými dětmi. Kde by se o ně přes den řádně postarali, vychovávali je a vzdělávali. Do mateřských škol někteří rodiče své děti dát nechtějí a ti, kdo chtějí, zjišťují, že míst ve státních zařízeních je zatraceně málo a soukromá jsou často nekřesťansky drahá.

Legalizace „denních tet“? Hrozí masivní odchody učitelek ze školek za lepšími penězi, varují někteří učitelé

Matky či otcové proto zůstávají s dětmi velmi dlouho doma. Přicházíme tak o pracovní potenciál především žen, ony o kariéru a děti o socializaci mezi vrstevníky. Zda to pomůže vyřešit sousedské hlídání, teprve uvidíme. Závisí to na jeho přesném nastavení.

Sousedské hlídání by totiž za určitých předpokladů mohlo „vysát“ pedagogy ze školek. Při příliš přísných požadavcích na „hlídací tety“ a malých příspěvcích ze strany státu se zase nerozšíří a pomůže jen málokomu.

Nejhorší by ale bylo zaříznout tento nápad hned na počátku s tím, že státní rozpočet si to nemůže dovolit. Jde totiž o investici, která se pravděpodobně vyplatí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!