Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Špatné kritérium

Názory

  17:53
Ad LN 28. 2.: Nový blob, nový spor
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má zjistit, zda v případě realizace Kaplického projektu nehrozí státu žaloby a finanční ztráty plynoucí z odškodnění žalobců. Jestliže hrozí, stavba se zřejmě nekoná. To je špatně zvolené kritérium, opomíjející dosud vynaložené náklady, ztráty  plynoucí z pozdního termínu dostavby objektu představujícího náhradní variantu Kaplického knihovny a posléze zejména i  ztrátu hodnoty nerealizovaného kulturního statku (které odpovídá možná platba renty za užívání této jedinečné komodity). A ta je značná, jak dosvědčují informace o jejím autorovi na internetu:
Jan Kaplický totiž patří k nejproslulejším architektům českého původu, kteří žijí a pracují v cizině. Spolupracoval se světovými architektskými esy, například s Renzem Pianem, Richardem Rogersem a Normanem Fosterem. V roce 1978 založil vlastní kancelář Future Systems, o deset let později se jeho profesionální partnerkou stala Amanda Levete. V průběhu 80. let společně rozvíjeli vizi možné budoucí architektury.
Jan Kaplický je držitelem mnoha ocenění, z nichž nejznámější je nejprestižnější britská cena za architekturu Stirling Prize za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. Nedávno uveřejnil The Independent přehled nejvýznamnějších moderních staveb na světě. Jan Kaplický je v něm zastoupen dvěma stavbami – Lord‘s Media Centrem a obchodním domem Selfridges v Birminghamu. Realizace Future Systems lze nalézt v Evropě, Asii i Americe, jejich projekty byly publikovány ve více než třiceti zemích světa.
Pokud ÚOHS nedokáže určit cenu Kaplického knihovny jako kulturního statku, pak jediným korektním řešením je zahájení její stavby.
Autor: