Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spiknutí proti bobulím

Názory

  16:57
Pět ruských vynikajících atletek zůstane doma. Do Pekingu nepojedou, neboť je Mezinárodní asociace pro lehkou atletiku podezírá z dopingu. Vzhledem k tomu, že v poslední době bývá čím dál víc ruských sportovců načapáno, jak zobou zakázané bobule, a také vzhledem k tomu, že asociace je organizace vážená a spořádaná, člověk má sklon tomu věřit.

Doping? Komplot ze strany Západu! (Na ilustračním fotu ruský prezident Medveděv) foto: DMITRY ASTAKHOV AFP

 Když si ale přečte ruské komentáře a zaposlouchá se do rozzuřených telefonátů posluchačů ruského rozhlasu, má pocit, že svět se zase jednou proti Moskvě spiknul.

 Dlouho se Rusové tvářili, že je politické strasti bující kolem pekingské olympiády nezajímají. Moskva má s Čínou vynikající vztahy a nejvyšší představitelé obou zemí se pusinkují bez skrupulí před televizními kamerami, takže nějaké spekulace v tisku o tom, kdo do Pekingu pojede či nepojede z důvodu porušování lidských práv v Číně by byly směšné.

Jenže Rusko se nakonec do politických pletich kolem sportu přece jen zamotalo, jako tomu už bylo v minulosti tolikrát. Počínaje bojkotem moskevské olympiády a konče emigrací sovětských sportovců na Západ.

S rozpadem sovětského impéria se ale situace uklidnila, sportovci neemigrují, ale čestně a otevřeně se prodávají a nakupují a Moskva je na tom díky petrodolarům tak dobře, že skupuje trenéry i sportovce, jako by se nechumelilo. A tak se sport rozešel s politikou a dal se dohromady s mnohem lepším partnerem, byznysem.

 Jenže před ďáblem neutečeš. Politikaření se i se všemi skandály a trapasy do ruského sportu vrátilo. Příprava zimní olympiády v Soči dokazuje, že tyhle hry budou mít se sportem asi stejně málo společného jako ty pekingské.

Kreml již teď na příkladu Soči ukazuje, jak se opět velmoc stává velmocí. A to za každou cenu – za cenu pokácení chráněných kavkazských lesů i „vyhánění“ svalů zakázanými preparáty.

Lze litovat těch pěti děvčat, co bezpochyby dřela, aby čestně reprezentovala svoji zemi v Číně. Chápeme i ruské fanoušky, naštvané na celý svět, který jim křivdí a bojí se velkých ruských schopností a úspěchů. Není to vina ani fanoušků, ani atletek, že se politici a sportovní činitelé chovají, jako by se v Pekingu nekonala olympiáda, ale prezidentské volby.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat