Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Názory

„Stará bílá“ G7. Co znamená společná politika Západu vůči Číně


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (pátý zprava) pózuje se světovými lídry skupiny G7 v závěrečný den summitu v japonské Hirošimě. Zleva doprava jsou: Gianluigi Benedetti, italský velvyslanec v Japonsku, předseda Evropské rady Charles Michel, německý kancléř Olaf Scholz, americký prezident Joe Biden, japonský premiér Fumio Kišida, francouzský prezident Emmanuel Macron, kanadský premiér Justin Trudeau, britský premiér Rishi Sunak a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. (21. května 2023) | foto: AP

Premium Názor
Hojně se šermuje argumentem jednoty. Politický Západ se už rok a čtvrt chlubí jednotnou podporou Ukrajiny a jednotným odporem vůči Rusku. Až by si ti starší mohli oživit „jednotný postoj socialistických zemí“, se kterým kdysi vyrůstali. Takto lze vnímat i summit G7, největších ekonomik planety, v Hirošimě.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Byl symbolický. Už tím, že v době, kdy Rusko varuje před svou jadernou silou, se odehrál ve městě první jaderné bomby. Ale hlavní jednota byla jinde. Státy G7 (USA, Kanada, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie) se shodly na společné politice k Číně: minimalizaci rizik, snížení závislostí a ochraně kritických technologií, o čemž se mluvilo již dávno.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se