Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Staronová senátní mapa: modrá, žlutá, až pak pestrá

Historik Martin Krsek. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Názor
Při pohledu na mapu sedmadvaceti nově obsazených senátních obvodů to vypadá, jako by se připomněly časy před dvaceti i více lety. Natolik se teď prosadily už tehdy silné strany.
  19:50

Převažuje barva modrá – ve 14 obvodech, kde vyhrály party KDU-ČSL-ODS-TOP 09, ba i samotná ODS. Následuje barva žlutá – v pěti obvodech, kde vyhrály party vedené lidovci, ba i lidovci samotní. Suma sumárum, to vše je teď hájemství koalice Spolu.

PETRÁČEK: Překoná senátor Jirsa amerického senátora Leahyho?

Přitom modrá barva se rozprostírá po celém území, v Čechách i na Moravě, nesoustředí se jen na jisté bašty. Jde o plošný úspěch s výjimkou Sudet. Tam uspělo hnutí ANO (Karlovy Vary, Bruntál, ve Frýdku-Místku ve spojenectví s ČSSD). Leč severočeské Sudety si uchovávají regionální svéráz. Ten již patří k tradici Liberecka (parta hejtmana Půty). Podobně se profiluje Mostecko (parta ProMOST).

Zvláštním případem je Ústí nad Labem. Zvítězil Martin Krsek (SEN 21), líčený jako „historik Muzea města Ústí nad Labem, publicista a scenárista“. Člověk neznalý poměrů by si řekl, že místní si to přeloží „nevládkář“ či „netáhlo“ a šanci mu nedají. Ale kdež, Krsek jasně vyhrál. Oživil ostrůvky těch obvodů, kde více než strany bodovaly nápadné osobnosti – třeba Kovářová v Plzni či Zwyrtek-Hamplová v Kroměříži.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat