Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Díky úsporným opatřením ušetříme desítky tisíc korun

Rozsvěcení vánočního stromku v Náchodě foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - K vánočním svátkům v Náchodě neodmyslitelně patří světýlka a vánoční strom. Ten největší už stojí na Masarykově náměstí. V letošním roce je to krásný smrk omorika, který byl dovezen z Bakova, kde rostl u rodinného domu a svou velikostí již ohrožoval okolí, takže jeho využití pro vánoční čas je praktické a rozumné
  1:44

Děkujeme Jarmile Ulichové a Markétě Šnajdrové, které ho pro účely vánoční výzdoby městu darovaly. Další vánoční dominanty, které pocházejí z pozemků města Náchoda, zdobí prostor před nádražím a na kolonádě Malých lázní v Bělovsi.

Světelná výzdoba nechybí ani v ulicích na sloupech veřejného osvětlení, na ostatních náměstích v centru a před nádražím. U kostela sv. Vavřince je již tradičně instalován dřevěný betlém. Krásnou výzdobou se díky Středisku volného času Déčko a dětem z náchodských základních a mateřských škol chlubí i více než dvě desítky květináčů v prostoru celého náměstí. Děkujeme všem, kteří pomohli s vánoční výzdobou – tradičně si pořádně „mákli“ i pracovníci Technických služeb a strážníci městské policie.

Z důvodu snížení spotřeby elektrické energie jsme však byli nuceni letos instalaci vánočního osvětlení ve městě lehce zredukovat. Osvětlení není podél komunikací, ale pouze na křižovatkách. V centru města zůstane vánoční osvětlení zachováno ve stejném rozsahu jako v loňském roce, bude však svítit pouze do půl jedenácté večer a ráno pak od půl páté, tedy stejně jako veřejné osvětlení. Vánoční strom bude na Masarykově náměstí zářit 24 hodin denně jako tomu bylo v minulosti.

Díky těmto opatřením očekáváme úsporu v řádu desítek tisíc korun, nehledě na to, že tak letos ušetříme i nemalou částku spojenou s instalací veškerého vánočního osvětlení. Věřím ale, že tato úspora bude pro občany dobrým argumentem a sváteční nálada je bude provázet celým Adventem.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor: