Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úsporu energie jsme vyřešili za korunu

Starostové píší

  1:40
Snažíme se jít s dobou, sledovat trendy a samozřejmě jako dobří hospodáři hledat možnosti, jak uspořit veřejné prostředky.

Účty za energie budou jasnou vizitkou toho, co projekt obci Bernartice (na snímku) přinesl. foto: ARCHIV RADNICE

Na náš obecní úřad chodí pravidelně časopisy určené místním samosprávám a starostům, které poctivě pročítám a hledám v nich inspiraci. V jednom z nich jsem také poprvé narazil na koncept, který mě nadchnul: fotovoltaika za korunu a stejně tak veřejné osvětlení za korunu.

Obě možnosti jsme tedy začali aktivně řešit se společností ČEZ ESCO a letos v červenci jsme se stali první obcí v Olomouckém kraji, která „veřejné osvětlení za korunu“ zprovoznila.

Princip je jednoduchý: nechali jsme vyměnit dosluhující sodíkové výbojky a pár starších LED zářivek na 185 světelných bodech za moderní LED svítidla, u kterých navíc na pět hodin v noci snižujeme intenzitu výkonu na polovičku. Svítidla si na deset let pronajímáme a společnost ČEZ ESCO hradí všechny provozní a servisní náklady z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. Po deseti letech přejde osvětlení za symbolickou částku zpět pod obec, přičemž životnost dodávaných svítidel je 80-100 tisíc hodin, tedy při běžném provozu osvětlovací soustavy 20-25 let.

Chlapi z ČEZ ESCO si letos na jaře prošli celou vesnici a věnovali se každému výložníku, takže osvětlení teď lidem nesvítí do zahrad, ale opravdu tam, kam má. Výhodou byl i nově vyhotovený pasport veřejného osvětlení. Samotnou výměnu pak měli hotovou za pouhé tři dny.

V jiných obcích, kde si nové veřejné osvětlení pořídily, klesla spotřeba elektrické energie až o 80 procent. U nás počítáme s úsporou zhruba 50 %.

Na nové osvětlení bychom přitom museli jednorázově vynaložit asi dva miliony korun, takhle jej máme bez větší investice a starostí. Mimo tento projekt chceme ještě během podzimu vyměnit také parková světla v centru obce, což bude dalších 15 světelných bodů se stejným útlumem jako u veřejného osvětlení.

Podobným způsobem budeme v Bernarticích realizovat snad ještě do konce letošního roku i „fotovoltaiku za korunu“. Tam nám ale do přípravy zasáhl nejdříve covid, potom přerušení dodávek klíčových komponent z Asie, a nakonec i obrovská poptávka po fotovoltaikách způsobená energetickou krizí. Ale v dohledné době se snad konečně dočkáme hned na šesti vytipovaných objektech v majetku obce: kromě obecního úřadu tak bude vlastní elektřinu vyrábět základní škola, centrum volnočasových aktivit, hasičská zbrojnice, čistírna odpadních vod a vrt na pitnou vodu.

Jsem velmi zvědavý na účty za energie v následných letech, hodně si od toho slibujeme. Stejně jako od plánované změny zákona o energiích, kde bychom mohli přebytky z fotovoltaiky využívat hlavně v letních měsících i na dalších obecních objektech za nižší cenu.

ALEŠ CHROMÍK, nezávislý za KDU-ČSL

Autor:

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...