9. února 2017 1:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Centrum Prahy je pro bezdomovce magnetem

Historické centrum Prahy 1 je známo právě i  vysokou koncentrací lidí bez... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historické centrum Prahy 1 je známo právě i vysokou koncentrací lidí bez... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 1 Snad to nebude znít příliš chlubivě, když napíši, že v Praze 1 je o osoby bez přístřeší – lidově řečeno bezdomovce – postaráno velmi dobře. Má to však dvě velká „ALE“. Naše městská část jako nejblyštivější zrcadlo metropole logicky přitahuje bezdomovce z celé republiky a koncentrace těchto osob je opravdu značná; mnozí z nich pak kromě toho každou oficiální pomoc z principu odmítají a raději si žijí doslova na své triko, pouze z milodarů.

Obyvatelé Prahy 1, kteří se cítí jakkoli sociálně ohroženi včetně eventuální ztráty přístřeší, samozřejmě naleznou adresnou pomoc na naší radnici. Pro drtivou většinu bezdomovců, kteří nebydlí v Praze 1, pak městská část – ve spolupráci s organizací Naděje – zajišťuje dva projekty: nabídku práce a mobilní jednotku. Mobilní sociální služba vyjíždí v pravidelných intervalech na dohodnutá stanoviště, jež byla vybrána na na základě nejčastějšího pohybu těchto osob. Nabídka práce spočívá v tom, že lidé bez domova se mohou v Praze 1 zapojit do úklidu chodníků, přičemž si touto činností vydělají 50 korun za hodinu. Nemusejí tak kvůli základním potravinám žebrat nebo se snad dokonce dopouštět protiprávní činnosti. Oba zmíněné projekty platíme z rozpočtu městské části, stojí nás zhruba milion korun ročně.

V Praze 1 se nacházejí také dvě nízkoprahová centra (v ulicích U Bulhara a Bolzanova), kde lidé bez domova mohou nalézt nejen zázemí, ale i odbornou pomoc. Dalším projektem je nízkoprahové denní centrum pro ženy bez domova a ženy ohrožené sociálním vyloučením. Je v Žitné ulici. MČ Praha 1 jeho zřízení spolufinancovala, přičemž velký dík za jeho bezproblémový provoz patří Arcidiecézní charitě Praha.

V současné době sociální pracovníci z naší radnice ve spolupráci s magistrátními kolegy mnohem častěji navštěvují místa, kde se bezdomovci rádi scházejí, a nabízejí jim přenocování v noclehárnách. I to je samozřejmě účinná pomoc, protože lidé bez přístřeší často potřebují trochu „popostrčit“; mnozí z nich mají přece jen jinou míru odhodlání aktivně řešit své problémy.

Jelikož mám na základě koaliční smlouvy v Praze 1 na starosti právě oblast sociálních služeb, logicky se o tuto problematiku zajímám i nad běžný rámec politiky. V této souvislosti jsem se dozvěděl poměrně závažnou věc: mnoho bezdomovců na svou situaci rezignuje nikoli pouze kvůli nadměrnému požívání alkoholu, věčným potulkám apod. Na vině je totiž nezřídka i závažnější porucha osobnosti. Každý máme hranici odolnosti vůči stresu nastavenou jinak, a pokud se bez domova ocitne labilnější povaha, na problém je zaděláno. Z toho vyplývá, že při řešení problematiky lidí bez domova musíme všichni táhnout za jeden provaz a nenechávat toto břemeno převážně na neziskovém sektoru.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

Najdete na Lidovky.cz