Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ztroskotat u nás, na Vltavě, není tragédie

V Boršově nad Vltavou přivítá návštěvníka, turistu, dobře vybavený kemp,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Boršově nad Vltavou přivítá návštěvníka, turistu, dobře vybavený kemp,... | foto: ARCHIV RADNICE

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj)  Dovolená 2020 asi ve většině případů proběhne příjemným „ztroskotáním“ doma. Tvůrci prázdninové soutěže České televize asi nic netušili o covidu-19, když vymýšleli téma hry populárního Déčka. Pro rok 2020 zvolili název Zachraň trosečníky. Naše knihovna s Turistickým informačním centrem se této soutěže pro děti zúčastňuje již čtvrtý rok a o prázdninách nás navštíví okolo 1600 zvídavých dětí se svými rodiči.

Každý rok v průběhu prázdnin se doplaví do naší obce po řece Vltavě okolo padesáti tisíc vodáků a po známé Fritschově stezce mezi Boršovem nad Vltavou, přes zříceninu hradu Dívčí kámen, do Zlaté Koruny na levém břehu řeky se projde do třiceti tisíc turistů. Tyto skutečnosti a rostoucí zájem o jednodenní příměstskou turistiku nás dovedly k vybudování Turistického informačního centra před pěti lety.

Nejpopulárnějším úsekem vodácké Vltavy je tří až čtyřdenní splouvání řeky mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou. Na řece působí čtyřicet půjčoven lodí, raftů a dnes žádaných paddleboardů. V letošním roce se mohou poprvé vodáci projít bezpečně po chodníku pod železničním viaduktem. Silnice pod ním byla rozšířena. Poslední dvacetikilometrový úsek sjíždění řeky mezi naší obcí a Zlatou Korunou je čistá romantika vedoucí málo osídlenou krajinou jen s devíti možnostmi, kde se můžeme zastavit na jídlo a pití. Letos díky červnovým dešťům teče ve Vltavě slibných 20 m3/s, a tak to teče příjemně rychle. Ten, kdo se rozhodne pro paddleboard, přidá k romantice i trochu adrenalinu – od dubna jsem si to vyzkoušel již čtyřikrát.

V naší obci přivítá návštěvníka, turistu, dobře vybavený kemp, gotický kostel s ohromnou freskou Sv. Kryštofa, patrona poutníků, nově rekonstruovaný zámeček, valy starého hrádku, mnoho udržovaných parků a především krásná příroda po obou březích Vltavy.

Hladovějící návštěvníky si dovolíme pozvat na čtvrtky kuřat rožněných na otevřeném ohni v kempu, což je místní specialita stejně jako na vyhlášené řízky do Jamného nebo do jedné z prvních soukromých hospod v Čechách do ulice Pod Skálou, kde se již více než třicet let hosté snaží odhalit tajemství speciálního trojobalu.

Na prázdninový turistický ruch jsme dobře připraveni, a tak si na závěr návštěvy Boršova nad Vltavou můžeme návštěvníka ještě jednou pozvat do Turistického informačního centra, kde si do svého turistického deníku může nalepit turistickou vizitku s motivem Fritschovy stezky. Ono totiž ztroskotat u nás na Vltavě v Čechách, rozhodně není tragédie.

JAN ZEMAN, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

JAN ZEMAN, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.