Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Starostové píší

Zámek v Dřítni opět slouží lidem

Dříve zdevastovaná stavba zámku prokoukla. foto: ARCHIV OBCE

DŘÍTEŇ (Jihočeský kraj) - Ještě před deseti lety byl zámek ve Dřítni na Českobudějovicku chátrajícím objektem bez budoucnosti. Dnes je spolu s kostelem sv. Dismase působivou dominantou obce ležící na dohled od Jaderné elektrárny Temelín. A právě ta, respektive její provozovatel, Skupina ČEZ, sehrála při obnově zámku a jeho návratu zpět do života významnou roli.
  1:01

Poslední dekáda novodobé historie dříteňského zámku se nesla plně v duchu záchrany této cenné kulturní památky. Po několika etapách oprav se zámek v září konečně dočkal podoby, která ho otevřela ke každodennímu užívání všem obyvatelům a návštěvníkům Dřítně. Své nové zázemí zde totiž našel obecní úřad a pošta.

Celkové náklady na rekonstrukci této části objektu a jeho nádvoří dosáhly téměř 15 miliónů korun. Přibližně 11 miliónů získala obec formou dotace od Ministerstva pro místní rozvoj, půl druhého miliónu korun od společnosti ČEZ a zbytek pokryla z vlastních zdrojů. Stavební práce trvaly necelý rok. Přesun úřadu a pobočky České pošty nyní umožní obci vybudovat v jejich původním sídle u školy čtyři bytové jednotky a novou ordinaci pro praktického lékaře. Rekonstrukcí projde také ordinace pediatra s poradnou pro děti a mládež v patře budovy.

Zámek ve Dřitni byl přestavěn ze starší vyhořelé tvrze v letech 1668 – 1674 stavitelem Antoniem de Maggi a sloužil jako obydlí vrchnostenských úředníků. Později zde byla umístěna škola a po jejím přestěhování do jiné budovy v roce 1982 byl objekt patřící JZD (Jednotné zemědělské družstvo) využíván jako kanceláře vedení družstva a provoz. Hospodářské budovy byly využívány k zemědělské činnosti. Po roce 1989 se stal předmětem restitucí. Následně byl prázdný, hospodářské budovy byly částečně v pronájmu. V roce 2010 ho koupila od majitelů s podporou společnosti ČEZ Obec Dříteň. Na podzim toho roku byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce střechy hlavního traktu a zprovozněny hodiny v trojúhelníkovém štítu vstupního průčelí.

V roce 2011 byly zrekonstruovány střechy stodoly, o dva roky později další hospodářské budovy a v roce 2014 střecha jižního zámeckého traktu a na něj navazující křídlo. Opraveny byly fasády hlavního zámeckého křídla a přilehlých budov prvního nádvoří. V roce 2016 následovala opět za přispění ČEZ rekonstrukce prvního zámeckého nádvoří, včetně kašny.

Na jaře 2017 otevřela obec v zámku novou obřadní síň a už 7. července se zde konala první svatba. Obřadní síň, na jejímž vybudování se znovu podílela Skupina ČEZ, od té doby slouží k různým oslavám a je využívána také ke kulturním účelům.

Nyní dokončená fáze rekonstrukce zámku obnášela rozsáhlé opravy bývalé sudárny, později kovárny, a to včetně i sanace sklepních prostor. Objekt je na seznamu kulturních památek a proto bylo nutné zachovat původní části nosného zdiva. Stejně tak fasáda musela vycházet z původního charakteru stavby. Rekonstrukcí vznikly prostory pro obecní úřad, který přímo navazuje na hlavní trakt zámku s obřadní síní. Celý objekt je nyní bezbariérový.

Opravy zámku ve Dřítni ale ještě nekončí a budou pokračovat v následujících letech. Své zázemí by zde mělo najít také nové vzdělávací a kulturní centrum.

JOSEF KUDRLE, starosta obce Dříteň, ODS

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...