24. ledna 2019 1:24 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Chci zajistit sanaci toxické skládky, držte mi palce

Kaplička v obci Dubno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaplička v obci Dubno | foto: ARCHIV RADNICE

DUBNO (Středočeský kraj) Ve vedení Obce Dubno, která má 320 obyvatel již působím osm let. Pět let jsem byl místostarostou a nyní začínám čtvrtým rokem jako starosta.

V letošním roce bych chtěl pro naši obec zajistit financování sanace staré toxické skládky. Jedná se o ekologickou zátěž, kterou jsme nezavinili, je na našem katastru a nachází se na pozemku v majetku obce. Nikdo nám nenařizuje její odstranění, ale do jejího prostoru je v současné době na základě analýzy rizik zákaz vstupu.

A právě z pozice starosty obce beru za „svoji povinnost“ učinit kroky, které výrazně zlepší ekologii našeho katastru a budoucí generace bude žít v lepším prostředí. Jen připomínám, že obec Dubno leží v blízkosti uranových hald na Příbramsku. Nejde tedy o chodník, silnici, sportovní hřiště, inženýrské sítě, nebo opravu fasády, ale o díru v zemi, v níž jsou škodlivé látky.

Finanční náklady zcela jistě překročí několikanásobně rozpočet obce, a proto musím sehnat prostředky jinde. Adresy znám. Tou první je ministerstvo životního prostředí a druhou Středočeský kraj. Tak mi držte palce. Přeji zdravý život v roce 2019.

VÁCLAV CHMELAŘ, starosta obce Dubno, SNK

VÁCLAV CHMELAŘ, starosta obce Dubno, SNK

VÁCLAV CHMELAŘ, starosta obce Dubno, SNK