9. srpna 2018 1:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Náš chytrý chodník osvěcuje barva ohně, jak tomu bylo po tisíce let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ani v Jesenici na úsporu energií nezapomínají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ani v Jesenici na úsporu energií nezapomínají. | foto: ARCHIV RADNICE

JESENICE (Praha – západ) Podporujeme projekty na úsporu energií, šetrné k přírodě. Všechno ale musí být v souladu s celkovou strategií města a hlavně v souladu se zdravým rozumem.

Úspory energií jsou nyní trendy, každý se s nimi prezentuje a leccos pod ně schovává. Z minulosti jsme podědili dva projekty na zateplení budov. Jeden na budovu obecního úřadu, druhý na budovy mateřské školy.

Obecní úřad jsme před třemi lety odizolovali a úspory energií už se dostavují. U budovy školky jsme od realizace ustoupili. Jednalo se o 100 let starý dům, který má víc problémů s vlhkými zdmi a statikou samotné stavby. Polepit vlhkou budovu polystyrenem opravdu postrádalo smysl.

Zateplování budov je však pouze jeden ze způsobů, jak spořit energie a s tím spojené finance města. V současné době připravujeme projekt na sjednocení všech zabezpečovacích systémů v budovách v našem majetku. Postupně bychom se rádi dostali k jednotnému systému, který by oznámil, kde zůstalo například rozsvíceno nebo otevřené okno přes noc, nebo přes svátky zapnuté topení.

Z hlediska úspory energií se v minulosti v mnohých městech uskutečnila velká výměna veřejného osvětlení za úsporné zdroje světla. Místo klasických žárovek nebo výbojek bylo instalováno LED osvětlení, které spoří spotřebu elektrické energie. Běžné LED diody mají ve svém spektru vysokou složku modrého světla. To je pro nás a přírodu velmi přínosné přes den, kdy nás budí a motivuje naše kognitivní funkce. V noci se však v přírodě nevyskytuje. Pro naše tělo a přírodu je tak modrá složka světla v noci toxická.

My však máme unikátní osvětlení chodníku mezi Kocandou a Jesenicí, které v sobě zahrnuje všechny atributy moderního veřejného osvětlení. Jedná se o LED osvětlení, které má nízký příkon energie i při plném výkonu. Je ovládáno kombinací časového spínání a ovládáním na pohybové čidlo. Po 23. hodině se osvětlení začne tlumit, pokud však někdo vstoupí na chodník, aktivuje pohybové čidlo a na dobu, než chodník opustí, se mu světla rozsvítí naplno, aby mohl bezpečně přejít. Pak se světla zase utlumí.

Co však má osvětlení navíc, je speciální filtr modré složky. Není proto toxické k přírodě. Svítí příjemnou žlutou barvou ohně, tak jak bylo po tisíce let pro lidi a přírodu přirozené.

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO
  • 0Diskuse
Vyhrajte jednu ze 4 krásných jídelních sad od značky Canpol babies
Vyhrajte jednu ze 4 krásných jídelních sad od značky Canpol babies

Zbožňují vaše děti roztomilá zvířátka? Právě nyní jim můžeme zpestřit každé sousto krásnou jídelní sadou z kolekce Cute Animals, ke které dostanete také praktický hrníček, se kterým se děti snadno naučí pít. Pojďme na to!

Najdete na Lidovky.cz