Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Frýdek-Místek je městem květinových záhonů a lučního kvítí

Starostové píší

  1:53
FRÝDEK-MÍSTEK (Moravskoslezský kraj) - Ve městě máme a udržujeme přes 5 000 m2 záhonů. To jsou pro větší představivost téměř tři hokejové plochy nebo jedno fotbalové hřiště, na kterých by ve více než sto šedesáti záhonech rozkvetly stovky tisíc květů. Kvetou i sloupy veřejného osvětlení a mobilní květinové pyramidy na místeckém náměstí a v jeho okolí.

Z jara se v různých částech města objevují koberce rozkvetlých krokusů, narcisů, tulipánů, řebčíků a modřenců. Předloni na podzim jsme nechali převážně v parcích a kolem frekventovaných ulic vysadit do trávníků na 40 tisíc cibulovin, které svými květy těší kolemjdoucí. Další cibuloviny krášlí kruhové objezdy a na záhonech jsou vysazovány macešky, hvozdíky a pomněnky.

V létě zdobí město záhony letniček a trvalek, které kvetou až do podzimu. Každoročně záhony obměňujeme. Snažíme se dbát na různorodost i barevnost květin, které pravidelně vysazujeme do nových ornamentů a obrazců, aby záhony nebyly fádní a občanům nezevšedněly. Vizuální i druhovou skladbu záhonů a mobilních květinových nádob plánují zaměstnanci odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu ve spolupráci s městskou společností TS a.s., která má výsadbu a údržbu květin na starost.

Velký úspěch už řadu let sklízí záhony z přímého výsevu, které připomínají rozkvetlou louku. Tyto záhony se naopak nemění, a to i s ohledem na to, že květiny se přes léto takzvaně vysemení, takže další rok je záhon zase o něco bohatší. Záhony z přímého výsevu připomínající rozkvetlé louky vysazujeme už od roku 2014. Mají spoustu výhod. Jsou rozmanité a divoké. Nakvétají postupně od poloviny června až do prvních mrazíků. Jejich květy nabízejí potravu pro motýly a včely a úkryt pro brouky, takže plní i ekologickou funkci, navíc jsou téměř bezúdržbové a zálivku potřebují jenom v době dlouhodobého sucha.

Rozšiřujeme i záhony z aromatických a okrasných trvalek, které jsme začali zakládat před dvěma lety. Jedná se o pestré a dynamické zákony, na kterých nechybí šanta, šalvěj ani saturejka. Například ten poblíž frekventované křižovatky U Rady jsme loni na podzim doplnili o čtyři a půl tisíce cibulovin, takže z jara byl v záplavě modřenců, krokusů i tulipánů a později fialových česneků a teď na něm kvetou okrasné trvalky, voní aromatické byliny a vše doplňují traviny.

Upravené záhony, rozkvetlé sloupy veřejného osvětlení nebo pyramidy na náměstích umocňují estetickou stránku města, ale také působí na naši psychiku. Pohled na ně v nás zmírňuje stres a napětí, kterého je kolem nás docela dost, takže i proto investujeme do květinové výzdoby města a snažíme se ji rozšiřovat. V návaznosti na úsporná opatření spojená s koronavirem jsme ale letos mohli vyčlenit méně než v loňském roce, a to necelé dva miliony korun. Nové záhony tedy nepřibyly, nicméně ty stávající budou ve městě dotvářet příjemnou atmosféru po celé léto.

MICHAL POBUCKÝ, primátor Frýdku-Místku, ČSSD

MICHAL POBUCKÝ, primátor Frýdku-Místku, ČSSD

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!