Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Starostové píší

Chodsko, to nemusejí být jen chodské koláče

Chodský bacán foto: ARCHIV RADNICE

KLENČÍ POD ČERECHOVEM (Plzeňský kraj) - Rýpl, Píprlák, Drobídl, slepičí žrádlo, šmorn. Tolik názvů, které se na první pohled mohou zdát jako různé kombinace něčeho, co se nedá jíst. Opak je však pravdou. Všechna shodně popisují jeden pokrm.
  1:23

Když se podíváte do webových prohlížečů a zadáte si „šmorn,“ pak se vám zobrazí krmení pro slepice. Píprlák, je tradiční chodskou specialitou. Jedná se o uvařené brambory, které spolu se solí, moukou po upečení a omaštění, případně ještě další úpravě nebo dochucení, tvoří tradiční chodské jídlo podávané jako hlavní chod. 

Klenčí pod Čerchovem podobně jako řada dalších obcí a měst v naší zemi má partnery u nás i v zahraničí, snažíme se při vzájemných setkáních nabízet právě tradiční jídla, aby měli i naši přátelé možnost ochutnat speciality, které se u nás z generace na generaci předávaly. Zajímavostí je, že v rumunském Banátu, tedy přibližně 1200 km od nás, kde žijí potomci obyvatel naší země z různých regionů, například i z Domažlicka, stále ještě připravují třeba píprlák. Belgičané naši kuchyni označili za relativně jednoduchou a chudší, čemuž odpovídá právě méně úrodná kopcovitá půda, přesto ocenili variabilitu chutí. Vše často vyvrcholí v okamžiku, kdy přijde na řadu dezert: Chodský kuláč. Nenechte se zmást slovem kuláč, skutečně se u nás takto vyslovuje. Lidé si na přípravu často berou dovolenou, aby pro svoje hosty při Martinské pouti mohli kuláče upéct.

Protože nechceme, aby se naše regionální pokrmy vytratily, připravujeme na rok 2021 festival Chodských jídel. Pokrmy budou připravovat místní i přespolní z různých koutů Chodska. Nabídka specialit bude jistě pestrá. Když k nám do Klenčí přijedete hyjtu, pak můžete očekávat, že se setkáte s názvy: žebračka, bacán, kucmoch, vohejbáky, maltošny, šterec, špoucle a níkrlata. Nebojte se jídlo takového názvu ochutnat, jedná se vždy o velmi chutný pokrm, který je možné servírovat na různé způsoby a různé dochucené. 

A kdyby se stalo, že některé jídlo Vám nebude chutnat, pak si s chutí nabídněte chodský koláč ke kávě a popovídání s přáteli. Tak to totiž známe z vyprávění našich babiček a dědečků, protože tak lidé společně trávili volný čas. Každý hyjťák je vítán a přejeme vám dobrou chuť!

JAN BOZDĚCH, starosta městyse Klenčí pod Čerchovem, nestraník

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...