Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náš kronikář je člověk na svém místě, dědinu miluje

Starostové píší

  2:46
Kronika. Každý má povědomí, co to slovo znamená. Ovšem kolik z vás se někdy začetlo do nějaké kroniky? A do obecní kroniky? Ta většinou bývá zamčená někde na úřadě, jen postupně je začínáme digitalizovat, aby se k nim zájemci mohli dostávat i z klidu svého domova, popř. kdekoli jinde online.

Kronikář Drahomír Graca foto: ARCHIV RADNICE

Na druhou stranu to však s sebou nese nemalá rizika. Neporuší se něčí práva, když kroniku dáte do online prostoru? S čím se musí kronikář potýkat? Myslím si, že pokud je kronikář přespříliš opatrný/důsledný/zodpovědný/vystrašený (vyberte si pojem, který sedí vašemu pohledu na problém), nemůže v dnešní době sepsat text, který by byl smysluplný a vypovídající nejen pro současníky, ale už vůbec ne pro další generace. Vždyť při vší té ochraně osobních údajů a GDPR nemůžete pořádně pojmenovat osoby, jejichž konání chcete zvěčnit ve svém díle.

Samotné Stěbořice mají necelých tisíc obyvatel. Známe se skoro všichni. A představte si, že v jednu dobu zde žili tři muži o jménu Jan Raida. A v okolních vsích jich bylo ještě několik. Pokud byste chtěli pouze napsat, že se Jan Raida účastnil čehosi, něco udělal, vyhrál, dokázal, jak rozlišíte pouze podle jména, o koho se jedná? Kdo z těch několika Janů to byl? Dříve to kronikář upřesnil přezdívkou, bydlištěm, čímkoli, aby bylo všem jasné, kterého měl na mysli. Dnes to nejde. Musíte být korektní a dodržovat zákony a nařízení. Anebo psát paralelní kroniku. Jednu neutrální, oficiální a druhou šťavnatou, soukromou, veřejně nepublikovanou. A pak se jako čtenář těšit, až se do takového díla po letech začtete. A zavzpomínáte na časy a historky, na které jste už zapomněl, anebo si přečtete (i nelichotivé) věci o svých předcích.

Náš kronikář Drahomír Graca v tom zatím umí „bruslit“. Píše poutavě a snaží se zachytit ve své kronice vše podstatné. Zpětně musím uznat, že jsme s ním udělali – jak se říká - terno. Rodák, který se vždy zajímal o dění v obci, vracel se k nám, kdykoli mohl, až nakonec na důchod zahnízdil v milovaných Stěbořicích natrvalo. Zajímá ho každá akce, pokud se jí nemůže zúčastnit, vyžádá si alespoň fotografie a informace. A sbírá staré snímky a vzpomínky. Je už tím pověstný a lidé jej sami vyhledávají a přinášejí mu je. V našem Zpravodaji také zavedl rubriku s podobenkami dávno zemřelých spoluobčanů s kratičkým popiskem. Stala se velmi oblíbenou, vždyť si zde můžete připomenout tváře lidí, kteří nás opustili už před dlouhým časem. A nejednou si např. uvědomíte, jak si jsou někteří vnuci s jejich babičkami či dědečky podobní. Náš kronikář je člověk na svém místě, dědinu miluje a kroniku píše s láskou. Může to znít jako fráze, ale místní to vědí, a i oni mají svého Drahoše rádi.

U nás je běžné, že snad každý měl nějakou přezdívku, která mohla být např. zkomoleninou jeho jména. Náš kronikář rád dává k dobru jednu místní historku. Když se za minulého režimu chodívala na pole hromadně okopávat řepa, obecní rozhlas hlásil výzvu: „Každý ať si vezme gracku (nářečně motyka) a přijde do řepy“. Spoluobčané si pak dělávali legraci z jeho maminky a dalších ženských příbuzných stejného příjmení a volali je na okopávání, protože se jmenovaly Gracová, pomístně Gracka.

ROMAN FALHAR, starosta obce Stěbořice, Koalice pro Stěbořice

ROMAN FALHAR, starosta obce Stěbořice, Koalice pro Stěbořice

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!