7. září 2017 1:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Už jsme se to naučili?

Staročeské jihočeské dožínky uspořádali místní baráčníci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staročeské jihočeské dožínky uspořádali místní baráčníci | foto: ARCHIV RADNICE

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj)  Za čtyři měsíce se rozloučíme s rokem 2017, máme naplánované kulturní a společenské akce do konce roku a urychleně musíme doplnit obecně závaznou vyhlášku o termíny, kdy bude překročena hodina začínajícího nočního klidu v roce 2018.

Jaké bylo léto v Boršově nad Vltavou, v čem bylo výjimečné? Na akce pořádané obcí přicházelo rekordně návštěvníků a nejenom našich občanů.

Již šestým rokem ožila divadlem náves v Zahorčicích, kde naši ochotníci po čtyři pátky hráli původní divadelní hru Král Šumavy trochu jinak ... Hodně se střílelo ze samopalů, ale především z nás samých. Na čtyři představení se přišlo podívat tisíc diváků.

Šestý ročník těžkého krosového běhu ReuterRun (pojmenovaném po kapitánu US letectva R. Reuterovi sestřeleném v dubnu 1945 na našem katastru), kdy se těsně před cílem brodí řeka Vltava, měl také rekordní účast. Vltavou se proběhlo 128 dospělých běžců a raft naplněný vltavskou vodou zdolalo 64 dětských závodníků, kterým aplaudovaly dvě stovky diváků v cíli. Vydařená akce se skvělou atmosférou.

Rekordní počet koňských povozů se sjel na Staročeské jihočeské dožínky pořádané našimi baráčníky. Celkem 16 selských vozů projelo obcí a před vraty hospodáře sehrálo scénu hodnou Babičky od Boženy Němcové.

Slavnosti těstovin (Zátkovy mlýny a těstárny zde melou obilí a extrudují těstoviny již přes sto let) jsou obecní slavností především pro rodiny s dětmi, místem setkávání spojeným s hudbou, dobrým jídlem a pitím, přilákaly opět stovky návštěvníků.

Jsme vodáckou vesnicí, za tři měsíce k nám vltavské vlny opět přinesly přes padesát tisíc vodáků. I kvůli nim jsme před rokem otevřeli informační centrum. Jen díky hře Probuď déčko pořádané Českou televizí naše „Íčko“ navštívilo přes tisíc návštěvníků z celé republiky.

Asi můžeme říci, že jsme se to naučili. Ale chceme více a lépe, od toho tady přeci jsme. A už si okamžitě po ukončení jedné akce říkáme, jak to udělat lépe, aby naši občané, návštěvníci byli u nás na Vltavě spokojeni.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

JAN ZEMAN, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Najdete na Lidovky.cz