21. února 2019 1:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Pochováme paní Basu, přepijeme skuru

Klimkovický masopust | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klimkovický masopust | foto: ARCHIV RADNICE

KLIMKOVICE (Moravskoslezský kraj) Moje osobní účast na tradičním masopustu patří k mým nejoblíbenějším starostovským povinnostem. Jako jeden z mála sice nosím převlek poměrně důstojný, protože mým úkolem je předat masopustnímu průvodu klíče od městských bran, což medvěd, kůň ani zebra dělat nemohou. Tím ale pro mě veškeré „oficiality“ končí.

Pak už se jen spolu se sousedy bavíme, tančíme v pestrobarevném průvodu, který v doprovodu muziky prochází městem, u těch, co nás pozvou, postojíme na zápraží, zakousneme něco z nabídky od hospodyněk nebo dáme po štamprli s hospodáři.

Letos budeme v Klimkovicích slavit masopust v sobotu 2. března a jako už tradičně vyjde průvod ve 14 hodin od zámku a půjde přes celé město až k našemu historickému kinu, v němž bude veselice pokračovat. Účast se očekává veliká i proto, že jsme čerstvě dokončili opravu kina a místní, kteří to dříve nestihnou, budou na aktuální podobu interiéru určitě zvědaví.

V čele průvodu vždy jde dechová hudba, letos to bude muzika našich sousedů, Jistebnická třináctka. Za ní budou tančit maškary. Většinu masek si lidé vyrábějí podomácku a musím říct, že mnozí opravdu vycházejí z lidových tradic. Takže s námi kráčí různé domácí zvířectvo, smrtky, medvědi s medvědáři, muži převlečení za ženy, slamáci nebo Bakchusové. Ovšem objevily se už i méně obvyklé nápady, takže jsme tu měli třeba celou rodinku Šmoulů, horolezce či hokejový tým, vlkodlaky, víly, hrací kostky nebo šachové figurky. Fantazii se meze nekladou. Důležité je umět si udělat legraci ze sebe i z čehokoliv a kohokoliv dalšího. O masopustu je totiž vše dovoleno a vrchnost přimhouří oko, když si ji v tento den prostý lid bere na paškál.

Tradici masopustů v Klimkovicích dlouhé roky udržovali členové Dělnické tělovýchovné jednoty. Po nich převzaly štafetu různé klimkovické spolky. Zjednodušeně by se dalo říci, že masopust v Klimkovicích pořádá město Klimkovice, Centrum volného času Mozaika, Jednota Orel Klimkovice, občanský spolek Paměť Klimkovic a mnohé další organizace. Ve skutečnosti však atmosféru klimkovického masopustu vytváří několik nadšenců, kteří dokážou strhnout všechny ostatní. Každý přispívá svým dílem a vzniká tak vzácná komunitní akce. Výsledkem je veselá, nespoutaná, rozpustilá, barevná a hlučná zábava pro zhruba 200 lidí, kteří se každoročně masopustního průvodu účastní. A to jak místní, tak přespolní, kteří si ji zamilovali.

Že je náš masopust opravdu unikátní, jsme zjistili až v průběhu let, když jsme se dověděli, že v okolních obcích se už žádné masopustní průvody nekonají. To u nás máme nejen průvod maškar, ale na závěr dokonce tradičně a se vším všudy pochováváme paní Basu za účasti faráře, ministrantů, plaček a smuteční hudby. Ale protože je pak třeba „přepit skuru“, koštujeme čerstvé pálenky, jíme zabijačku i čerstvé domácí koblihy.

Zdeněk Husťák, starosta Klimkovic (ČSSD)

Zdeněk Husťák, starosta Klimkovic (ČSSD)

ZDENĚK HUSŤÁK, starosta Klimkovic, ČSSD

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.