26. ledna 2017 1:20 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Minibusy se Prahou 1 proplétají jako ještěrky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V Praze 1 jsou části historického centra dopravně obslouženy díky minibusům.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze 1 jsou části historického centra dopravně obslouženy díky minibusům.... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 1 Přestože o dopravě v Praze 1 se v poslední době nejvíce hovoří a píše v souvislosti s vozítky segway či eventuálním zavedením tramvajové trati ve Vrchlického sadech, v naší městské části existuje dopravní projekt, který je nenápadný, o to však užitečnější. Jde o minibusové linky číslo 192 a 194.

Kdo tu a tam vystrčí nos z naší vlasti, možná si toho už všiml: v řadě měst zejména západním směrem od Rozvadova mají dopravu v historickém centru „ošetřenou“ právě prostřednictvím minibusů nebo midibusů (minibus je menší než midibus).

Také v Praze 1 jsou části historického centra dopravně obslouženy právě díky minibusům. Ty se dokáží nejen obratně proplétat úzkými uličkami, ale také umí vyřešit dopravní obslužnost do Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Nad projektem zavedení minibusové dopravy od počátku panovala politická shoda mezi významnými stranami, jež jsou zastoupeny v zastupitelstvu. Projekt před mnoha lety „nastartovala“ ODS, poté jej „pod svá křídla“ převzala TOP 09 (příslušný radní), v současném volebním období ji má opět na starosti můj zástupce z ODS Richard Bureš, který projekt ještě více posunul.

V praktické rovině jsme museli řešit mnoho věcí, zejména co se týče průjezdnosti některých ulic, a z toho vyplývajícího dodržování jízdního řádu. Mnoho energie nás také stálo, když jsme přesvědčovali vedení Regionálního organizátora pražské integrované dopravy (ROPID) o nutnosti rozšíření minibusových linek do útrob Starého a Nového Města. Drtivou většinu záležitostí spojených s tímto projektem se nám však nakonec podařilo vyřešit a minibusy dnes již patří k neodmyslitelnému dopravnímu inventáři v naší městské části.

Vím, že čas je v dnešní době drahý, a proto nebudu laskavého čtenáře zatěžovat dalším líčením skvělé minibusové přítomnosti a věřím, že i budoucnosti, v Praze 1.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz