Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Lidé v Moravské Třebové chtějí mít přehled o opravách

Město Moravská Třebová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město Moravská Třebová | foto: ARCHIV RADNICE

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ (Pardubický kraj) Není komunikace jako komunikace. Technický stav místních silnic a chodníků je jedním z nejvíce diskutovaných témat napříč obyvateli měst a obcí v Česku. A právě včasná a jasná informovanost je klíčem ke spokojenosti obyvatel (nejen) v Moravské Třebové.

Žádné město nemůže mít v jeden okamžik všechny chodníky a silnice ve stoprocentním technickém stavu. Je to stejné jako u většiny z nás, kteří nestíháme ihned uskutečnit všechny naše plány v domácnosti a při údržbě zahrady. Toto se snažíme vysvětlit také našim občanům. Jedině postupnou a systematickou údržbou veřejného prostranství můžeme zajistit, aby naše město bylo krásné a lidem se zde dobře žilo.

Jako důležitý prvek pro efektivní informování obyvatel o všech opravách se nám osvědčila nová služba Mobilní rozhlas. Díky tomuto SMART nástroji můžeme veřejnosti zasílat veškeré informace o dění ve městě přímo do mobilního telefonu či emailu. Například aktuálně prochází náročnou rekonstrukcí ulice Lanškrounská. Ze systému registrovaných občanů si vytáhneme pouze rezidenty v této ulici a těm pošleme informativní SMS. Obrovskou výhodou Mobilního rozhlasu navíc je, že neslouží pouze k jednostranné komunikaci, ale umožňuje občanům také na jednotlivá sdělení reagovat. Každý může vyfotit výmol v silnici, nebo nepořádek na chodníku a zaslat jej přímo na radnici prostřednictvím mobilní aplikace Zlepšeme Česko. Podnět vyhodnotíme a přepošleme k řešení například technickým službám. Jakmile je závada odstraněna, pošleme tazateli zpětnou vazbu do aplikace nebo e-mailu, kterou můžeme doplnit i fotografií výsledného stavu.

Kromě toho máme v Moravskotřebovském zpravodaji pravidelnou rubriku s názvem Údržba a opravy veřejného prostranství, kde každý měsíc informujeme o průběhu dokončených a podobě plánovaných investičních akcí. V případě každého chodníku nebo úseku silnice se nám osvědčilo, když zveřejníme fotografii původního stavu ve srovnání s výsledkem po opravě. V případě významnějších rekonstrukcí je samozřejmostí podat obyvatelům města podrobné informace o plánovaném průběhu opravy s doplněním objízdných tras a užitečných informací.

Při plánování oprav silnic ve městě s kolegy na radnici zohledňuji zejména dva aspekty: městský rozpočet a aktuální stav místních komunikací. Většina samospráv disponuje omezenými finančními prostředky, a proto plánujeme opravy postupně s upřednostněním havarijních úseků. V tomto ohledu nám velmi pomáhá také nadstandardní spolupráce se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje. Díky pravidelným konzultacím se nám daří hledat společnou cestu a koordinovat investiční akce města a kraje.

Jako největší oříšek a překážku pro město vnímám nutnost koordinace několika dodavatelů stavebních prací v rámci jedné konkrétní rekonstrukce, které se čas od času nevyhneme. Například v ulici Olomoucká musíme opravit kanalizaci, chodníky i vozovku, a na každou z těchto částí máme jinou firmu. Dokážu si představit ideální situaci, kdy všechny zmíněné činnosti zajišťuje pouze jedna firma. V tomto ohledu ale musíme respektovat platnou legislativu, která takový postup ne vždy umožňuje.

Závěrem chci zdůraznit, že ani včasná informovanost a snaha o precizní přípravu každé opravy nestačí. V každém případě se musíme spoléhat na trpělivost a pochopení všech obyvatel, kterých se omezení pohybu a dopravy v rámci každé rekonstrukce týká. Tímto bych jim rád poděkoval.

MILOŠ MIČKA, starosta Moravské Třebové, (Změna pro Třebovou)

MILOŠ MIČKA, starosta Moravské Třebové, (Změna pro Třebovou)

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....