Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

V Moravské Třebové je máj časem lásky a romantických zážitků

V uplynulém roce se v Moravské Třebové uskutečnilo 16 církevních a 56 občanských sňatků. foto: ARCHIV RADNICE

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ (Pardubický kraj) - Staré pořekadlo „Máj – lásky čas“ má své opodstatnění a v květnu je dvojnásob trefné. V případě svateb možná některé babičky dodají, že „svatba v máji, brzy máry.“ U nás v Moravské Třebové to naštěstí neplatí.
  14:15

V uplynulém roce se u nás uskutečnilo 16 církevních a 56 občanských sňatků, které se odehrávají nejčastěji na radnici a v prostorách moravskotřebovského zámku. Snoubenci se starých pořekadel nebojí a v květnu naopak počet svatebních obřadů postupně roste. Není divu.

Květen má speciální romantické kouzlo a krásně rozkvetlé zámecké zahrady, které nedávno prošly rekonstrukcí, jsou pro svatby jako stvořené. Věděli to dávní vlastníci zámku i celého panství. Moravská Třebová dosáhla největšího rozkvětu za vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína v 15. až 17. století, kdy bylo po požárech znovu vystavěno, rozšířeno a opevněno hradbami. V tomto období bylo město známo jako centrum humanistické vzdělanosti i umění a získalo přízvisko Moravské Athény. Slavnostní svatební obřad zde v roce 1616 prožil i Ladislav Velen ze Žerotína s Alžbětou z Thurnu. Tehdy kronikáři svatbu na zámku označovali díky její kráse a velikosti za královskou.

Svatby na zámku mám ze všech nejraději. Obřady zde vždy mají speciální kouzlo, umocněné historickou atmosférou a velkolepostí nádherné stavby s arkádami. Vstupní branou do zámku, jejíž portál z roku 1492 je považován za jednu z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, projdeme až na zámecké nádvoří. Kde jinde symbolicky vstoupit do brány manželství, co říkáte?

K netradičním svatbám patří vždy obřady s tlumočníkem, kdy jeden z partnerů je cizím státním příslušníkem. V tomto případě si musím projev oddávajícího pečlivě připravit a samozřejmě jej poté poslat s dostatečným předstihem k překladu. Také svatby s velkým počtem svatebčanů považuji za speciální výzvu, která je pro mě o to náročnější. Pro každou variantu svatby mám připravený projev. V případě svateb na vyžádání dozná projev ještě dalších dodatečných úprav. V detailu je krása a nerad bych novomanželům a ostatním hostům jakýmkoliv způsobem pokazil jejich nezapomenutelné okamžiky. Speciální dárky si ale nechystám, ten největší dárek si přeci snoubenci navzájem dávají na konci obřadu.

MILOŠ MIČKA, starosta města (Změna pro Třebovou)

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...