19. dubna 2018 1:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Duální výchova pomáhá studentům do života

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pohled na Moravský Krumlov od kaple sv. Floriána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Moravský Krumlov od kaple sv. Floriána. | foto: ARCHIV RADNICE

MORAVSKÝ KRUMLOV (Jihomoravský kraj)  Výčet podniků, které v posledních dvaceti letech zmizely z mapy Moravského Krumlova, je smutný. Klavírka Petrof, pobočka ostravských Hutních montáží, mlékárny Lacrum. Ani druhá desetiletka nového tisíciletí nezačala pro Moravský Krumlov nejlépe.

V roce 2011 skončil ve městě závod Vertex, když výrobu stavebních materiálů přesunul do Hodonic. Kvůli zastaralým technologiím v roce 2015 přerušila činnost i místní jatka. Dohromady se jedná o stovky pracovních míst. Nové zaměstnavatele i přes řadu pobídek sháníme jen pomalu, především kvůli vzdálenosti obce od dálniční sítě. Moravský Krumlov tak v jihomoravské statistice dlouhodobě vykazuje vyšší průměrnou nezaměstnanost. Až zvýšená poptávka po zaměstnancích v posledních dvou letech tyto rozdíly smazává.

V současnosti sice firmy vezmou s nadsázkou každého, kdo má dvě ruce, ale ekonomická krize může kdykoliv opět udeřit. V takovém případě si snáze udrží práci kvalifikovaní zaměstnanci, kteří firmě přinášejí přidanou hodnotu. Abychom zvýšili šanci našich mladých na lepší uplatnění a dlouhodobou pracovní perspektivu, zavedli jsme na gymnáziu tak zvanou duální výchovu. Systém výuky, který kombinuje teorii s praxí přímo ve firmách, je běžný spíše pro střední odborné školy a osvědčil se například v Rakousku či Německu. My jsme jej pro gymnázium adaptovali. Spolupracujeme například s firmou ČEZ, konkrétně s Jadernou elektrárnou Dukovany: jejich odborníci chodí na gymnázium dělat přednášky, berou žáky na exkurze, pořádají třídenní stáže nazvané Jaderná maturita přímo v elektrárně apod. V každém ročníku si pak vytipovávají pár nejšikovnějších studentů se zájmem o technické předměty, jimž se věnují více, a vychovávají si tak případné budoucí zaměstnance.

Dukovany místním nabízejí práci přes třicet let jak napřímo, tak přes rozsáhlý dodavatelský řetězec. Jsme rádi, že elektrárna působí jako stabilní partner regionu. Pevně doufáme, že tomu tak bude i do budoucna, s případnou výstavbou nového bloku.

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP 09

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP 09

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP 09
  • 0Diskuse