Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Vila Komenský přibližuje historii lázeňství

V Náchodě si vyberou milovníci turistiky, přírody, kultury, historie, sportu i lenošivého odpočívání. foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Jako každý rok i letos se na turisty v Náchodě těšíme. Užít si příjemné letní dny mohou nejen ve městě, ale i v jeho okolí. Z široké nabídky aktivit si vyberou milovníci turistiky, přírody, kultury, historie, sportu i lenošivého odpočívání.
  1:46

Začnu nejdříve pozvánkou přímo do Náchoda. Určitě bych doporučil nevynechat možnost vychutnat si lázeňskou atmosféru v Malých lázních Bělovsi, kde se nově otevřela rekonstruovaná Vila Komenský, uvnitř které návštěvníci najdou expozici lázeňství, kavárnu i městské informační centrum. Ze třinácti pítek na kolonádě proudí minerální voda Běloveské bublinky z vrtů Jan a Běla.

Zámecký kopec se konečně dočkal

Samozřejmě nesmím zapomenout ani na náš krásný zámek, který si i v letošním roce pro návštěvníky připravil zajímavý program. Letní měsíce jsou věnovány Albrechtovi z Valdštejna a jeho stavitelským počinům, o kterých se na rozdíl od jeho úspěchů na poli vojenském tolik nehovoří. Zámecký kopec je dominantou města Náchoda a jsem velice rád, že před několika málo dny byla zahájena jeho revitalizace, o které jsme dlouho snili. Jedná se o zásadní investici připravovanou ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, díky které dojde nejen ke stabilizaci celého kopce, ale i obnovení sítě cest a propojení areálu s centrem města. Na finální dokončení si musíme počkat až do roku 2022, ale už nyní se těším na to, až vyrazím na prohlídkový okruh a budu si vychutnávat krásné výhledy na naše město.

Náchod je skvělým výchozím místem pro poznávání turistického a kulturního regionu Kladské pomezí, které nabízí množství přírodních atraktivit. Díky příhraniční poloze a zachovalým částem opevnění si zde na své přijdou například i ti, kteří se zajímají o vojenskou historii. Náš region je také spjat s řadou významných osobností z oblasti kultury. A právě jedné z nich je věnován i jeden ze stěžejních letošních projektů - Božena 200. Jak název napovídá, vznikl u příležitosti 200. výročí od narození spisovatelky Boženy Němcové, která je s naším regionem neodmyslitelně spjata. Za místy, která inspirovala Boženu Němcovou a objevují se v jejich knihách, můžete vyrazit pěšky i na kole a s celou rodinou si užít příjemný letní den.

Přeji všem krásné prázdniny při poznávání krás naší země a doufám, že vás cesty zavedou i k nám na severovýchod Čech.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!