Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Starostování je láskou na celý život

Když už je řeč o lásce, k práci starosty patří i oddávání. foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Co v mojí práci znamená láska? Nebojím se říct, že téměř vše. Protože, když nemilujete práci starosty a svoje město nebo obec, nemůžete ji dělat dobře.
  1:01

Starostování vyžaduje velké nasazení, mnohdy obětování svého volného času, který byste jinak trávili svými koníčky nebo s rodinou. Já vnímám starostování jako poslání a mám to veliké štěstí, že moje skvělá manželka i děti mě vždy podporují a mají pro mou práci pochopení, i když to mnohdy určitě není jednoduché.

Náchod pro mě vždy byl a bude srdeční záležitostí. Starostou Náchoda jsem již více než 10 let a když se procházím po městě a vidím, kolik se toho změnilo, kolik práce je za námi, vždy mi to dodá elán a energii pustit se do dalších výzev.

Jedním ze symbolů lásky se stal pražský Petřín, kam – i když až v květnu - míří zamilované páry, aby se políbily pod rozkvetlou třešní. Já už se například nemohu dočkat, až v Náchodě dokončíme revitalizaci našeho zámeckého kopce, protože věřím, že i ten se stane místem, kam budou mířit lidé na procházky a třeba se stromy v sadech stanou i svědky nejedné žádosti o ruku. Možná právě na svatého Valentýna nebo 1. máje. Nebo kdykoli jindy, protože láska není omezená jen datem v kalendáři.

Čas, který věnuji práci, se snažím své rodině vynahradit, jak jen to je možné. Ale nepotřebuji k tomu žádné „oficiální svátky“ nebo speciální dny. Nejsem příznivcem opulentních gest, myslím si totiž, že nejvíce potěší maličkosti a fakt, že člověk na toho druhého myslí. Samozřejmě nemohu mluvit za všechny, ale řekl bych, že moje generace příliš svatého Valentýna neslaví. Vnímám jej spíše jako záležitost mladších, kteří s tímto svátkem už vyrůstali. Pro mě osobně je nejdůležitějším dnem naše výročí svatby. Pokud mi paměť slouží - a musím zaklepat na dřevo - nikdy jsem na něj ještě nezapomněl!

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...