Náchod v následujících letech čeká jeden z největších projektů, nejen z pohledu města, ale v celorepublikovém měřítku. V místě bývalého industriálního prostoru po textilce Tepna by měla vzniknout zcela nová čtvrť, která se stane výkladní skříní urbanismu v Česku. A otázka kvality životního prostředí samozřejmě v návrhu hraje důležitou roli.
Po vybrání vítězného architektonického návrhu jsme se přesunuli do fáze řešení zpracovávání projektu územní studie. Čeká nás ještě mnoho práce na tomto unikátním projektu a postupně si můžeme odškrtávat jednotlivé kroky, které směřují k jednomu cíli – zcela nové čtvrti splňující nejvyšší požadavky na moderní bydlení a infrastrukturu v 21. století.
Architektonický návrh „z rýsovacího prkna“ polské čtveřice architektů počítá s tím, že nové stavby budou protkány zelenou a modrou infrastrukturou, která bude přítomna v každém měřítku. Od městských mokřadů, koupališť a fontán ve veřejné sféře přes zelené střechy a skleníky a po plantáže městských řas. Voda a zeleň by měly být všudypřítomné, což zajišťuje, že kvalita a biodiverzita životního prostředí se zvyšuje a vytváří se vhodné mikroklima. Také materiály budou myslet na životní prostředí, a proto bude kladen důraz na použití sekundárních recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Výsledek zcela jistě bude stát za to a já už se těším, až se novou Tepnou projdu.
Během práce na tomto rozsáhlém projektu však nezapomínáme ani na stávající budovy a péči o ně. Právě prázdninové měsíce bývají každoročně tradičním obdobím pro stavební práce a opravy. Například do našich základních a mateřských škol každoročně směřují miliony korun. Stejně tak i do nízkoemisní veřejné dopravy a dalších oblastí, ve kterých je společným cílem snižování množství škodlivého CO2 v ovzduší, zvyšování kvality života v Náchodě i dosahování úspor.