Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tepna bude protkána zelenou a modrou

  1:39aktualizováno  16:39
Vizitkou správné péče o město jsou nejen uklizené ulice, opravené chodníky a fungující služby, ale také starost o životní prostředí, která nemusí být na první pohled vidět. Jedná se například o investice do rekonstrukcí veřejných budov, jejichž součástí je i snižování energetické náročnosti budov nebo budování alternativních zdrojů energie.

Tak vypadaly začátky výstavba nové městské čtvrti - Tepny. | foto: ARCHIV RADNICE

Náchod v následujících letech čeká jeden z největších projektů, nejen z pohledu města, ale v celorepublikovém měřítku. V místě bývalého industriálního prostoru po textilce Tepna by měla vzniknout zcela nová čtvrť, která se stane výkladní skříní urbanismu v Česku. A otázka kvality životního prostředí samozřejmě v návrhu hraje důležitou roli.

Česko bez kouře.

Po vybrání vítězného architektonického návrhu jsme se přesunuli do fáze řešení zpracovávání projektu územní studie. Čeká nás ještě mnoho práce na tomto unikátním projektu a postupně si můžeme odškrtávat jednotlivé kroky, které směřují k jednomu cíli – zcela nové čtvrti splňující nejvyšší požadavky na moderní bydlení a infrastrukturu v 21. století.

Architektonický návrh „z rýsovacího prkna“ polské čtveřice architektů počítá s tím, že nové stavby budou protkány zelenou a modrou infrastrukturou, která bude přítomna v každém měřítku. Od městských mokřadů, koupališť a fontán ve veřejné sféře přes zelené střechy a skleníky a po plantáže městských řas. Voda a zeleň by měly být všudypřítomné, což zajišťuje, že kvalita a biodiverzita životního prostředí se zvyšuje a vytváří se vhodné mikroklima. Také materiály budou myslet na životní prostředí, a proto bude kladen důraz na použití sekundárních recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Výsledek zcela jistě bude stát za to a já už se těším, až se novou Tepnou projdu.

Během práce na tomto rozsáhlém projektu však nezapomínáme ani na stávající budovy a péči o ně. Právě prázdninové měsíce bývají každoročně tradičním obdobím pro stavební práce a opravy. Například do našich základních a mateřských škol každoročně směřují miliony korun. Stejně tak i do nízkoemisní veřejné dopravy a dalších oblastí, ve kterých je společným cílem snižování množství škodlivého CO2 v ovzduší, zvyšování kvality života v Náchodě i dosahování úspor.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor: