Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Lázně Bělohrad oslaví 300 let a postaví radnici

Stavba městského úřadu foto: ARCHIV RADICE

Názor
V květnu si Lázně Bělohrad připomenou 300 let od povýšení na městečko. První květnový víkend oslavíme toto výročí bohatým programem spojeným se sjezdem rodáků, kteří si budou moci prohlédnout i jednu z nejvýznamnějších investic v posledních letech – stavbu nového městského úřadu a rekonstrukci severní části náměstí K. V. Raise. Tato investiční akce s náklady téměř 100 milionů Kč by měla být dokončena koncem prvního pololetí.
  4:29

O nutnosti stavby nového úřadu jednali místní konšelé už v 80. letech minulého století, kdy připravovali rozšíření stávající radnice do vedlejší budovy. Po roce 1990 ale zastupitelstvo města schválilo prodej objektu. Problém současného stavebně nevyhovujícího a kapacitně nedostačujícího městského úřadu se začal znovu řešit po roce 2000. Tehdy byla zpracována studie rekonstrukce zchátralého bytového domu v čele náměstí na nový městský úřad.

Prioritu ale vždy získávaly jiné stavební akce města – rekonstrukce základní školy a výstavba sportoviště u ní, rekonstrukce dvou mateřských škol, výstavba kanalizace a vodovodu ve velké části města a spádových obcích, rekonstrukce sportovního areálu, výstavba tenisové haly, rekonstrukce bývalé pošty na bytový dům, rekonstrukce hasičské zbrojnice, výstavba nových chodníků, rekonstrukce komunikací atd.

V roce 2016 město prodalo soukromému investorovi zámek, místním lázním pak areál dětské léčebny a získané finanční prostředky si ponechalo právě na stavbu nového úřadu a rekonstrukci náměstí. Koncem roku 2017 zastupitelstvo vyhlásilo architektonickou soutěž na tuto investiční akci, které se zúčastnilo 58 architektonických kanceláří z Čech i zahraničí. Na jaře 2018 potom vítěz zahájil práce na projektu zcela nové budovy úřadu v čele náměstí a rekonstrukce části náměstí. Koncem roku 2020 získalo město stavební povolení a vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele obou staveb. Na zasedání zastupitelstva v únoru 2021 proběhla dlouhá diskuse, zda v nejisté covidové době stavbu vůbec zahájit, ale nakonec byla její realizace schválena devíti hlasy z patnácti.

Stavba i přes navýšení cen stavebních materiálů a jejich složité zajišťování probíhá podle harmonogramu a město má výbornou spolupráci se zhotovitelem. Do konce roku byla doončena převážná část rekonstrukce náměstí, kde zbývá dokončit část přímo u nového úřadu, a je hotova hrubá stavba městského úřadu včetně instalací a vnitřních omítek. Těšíme se, že náměstí, které tvořila jednolitá asfaltová plocha, prokoukne, bude vyřešeno parkování a vznikne i plocha se zelení, kašnou, lavičkami a dalším městským mobiliářem. Zaměstnanci městského úřadu a občané města získají důstojnou budovu městského úřadu a z urbanistického pohledu dojde k zajímavému ukončení severní části náměstí.

Naopak, co se ve městě určitě v nejbližší době nepovede, je stavba obchvatu města. Ten je zařazen v územních plánech města již od roku 1930 a přes mnohá jednání především kolem roku 2010, kdy byla Královéhradeckým krajem zpracována projektová dokumentace pro územní řízení, se práce zastavily. Od roku 2020, kdy došlo ke zpoplatnění okolních silnic I. třídy, si občané města a klienti místních lázní stále častěji stěžují na nárůst tranzitní dopravy, která zatěžuje centrum města a lázeňské území. Věříme proto, že i dlouhodobě naplánovaný obchvat města se v budoucnu podaří ve spolupráci s Královéhradeckým krajem vybudovat.

PAVEL ŠUBR, starosta města Lázně Bělohrad, STAN

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!