10. ledna 2019 1:27 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Lidový dům se vrátí do novosedlického života

Novosedlice - dobové foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novosedlice - dobové foto | foto: ARCHIV RADNICE

NOVOSEDLICE (Ústecký kraj)  Na letošek a roky další máme v plánu poměrně velké množství investičních záměrů, které mají pokrývat širokou škálu potřeb veřejného života. Kromě pokračující rekonstrukce bytového fondu, oprav dětských hřišť, rekonstrukce komunikací, doplnění veřejného osvětlení či rozšíření kamerového systému nebo obnovy zelených odpočinkových zón je nedílnou součástí našich plánů kvalitní kulturní společenský život.

V obci nám doposud velmi chybělo centrální místo pro setkávání občanů a před nedávnou dobou se nám podařilo získat zpět do vlastnictví obce tzv. Lidový dům. Jedná se o komplex v centru obce, který zahrnuje v jedné části společenský sál a v druhé restauraci s kuchyní, v prvním a ve druhém patře se nacházejí byty. Součástí je i venkovní prostor a plocha pro možné parkování. Jelikož je oprava Lidového domu jednou z našich priorit, již nyní intenzivně pracujeme na přípravách a jsme ve fázi před dokončením architektonické studie, na niž navážeme projektovou dokumentací s rozpočty.

Vydáváme se cestou propojení historických dobových a moderních prvků. Podkladem nám jsou původní stavební výkresy a bohužel jen jedna dobová fotografie. V úvahu připadá přístavba menšího sálu, kdy jednotlivé moduly budou propojeny prosvětlenými krčky, tak, aby nevznikla jednolitá, ale vizuálně zajímavá stavba.

Lidový dům by měl sloužit občanům pro kulturní akce, např. pro konání plesů, dále chceme zachovat restauraci s možností každodenního vaření a případného rozvozu jídel a zmiňované byty nám přinesou další kapacity pro bydlení.

Jako obec jsme zřizovateli dvou příspěvkových organizací - základní a mateřské školy a nově vzniklé prostory budou využitelné i pro tyto organizace. V Novosedlicích se rozvoji kultury věnujeme a zastřešené veřejné prostory nám nabídnou také možnost přesunout sem v případě nepříznivého počasí venkovní akce. Mělo by se jednat o multifunkční zařízení, které nám pomůže naplňovat naši filozofii propojování generací. Kulturní centrum samozřejmě nabídne setkávání i s obyvateli okolních obcí a měst.

Jedná se o poměrně velkou investici, dle prvotních odhadů ve výši cca 20 mil. Kč. Chceme využít nově vyhlášeného dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj ČR Rekonstrukce a přestavba veřejných budov z podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova, kde lze získat dotaci až do výše deseti milionů korun, respektive 70% uznatelných nákladů. Jsme však připraveni rekonstrukci udělat v několika fázích z vlastních rezervních zdrojů.

Návrat Lidového domu do veřejného života je tedy jedním z mnoha našich cílů, avšak patří prioritně k těm nejvyšším. Velmi se těšíme, až se se všemi uvidíme na prvním novosedlickém plese.

ŠTĚPÁN TÜRB, místostarosta obce Novosedlice, Novosedlice – dobrá adresa

ŠTĚPÁN TÜRB, místostarosta obce Novosedlice, Novosedlice – dobrá adresa

ŠTĚPÁN TÜRB, místostarosta obce Novosedlice, Novosedlice – dobrá adresa

Najdete na Lidovky.cz