Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Spolupráce s partnerskými městy není jen o setkávání politiků

Na náměstí 3. května si Otrokovičtí připomenou památku padlých v 1. světové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na náměstí 3. května si Otrokovičtí připomenou památku padlých v 1. světové... | foto: ARCHIV RADNICE

OTROKOVICE (Zlínský kraj) V Otrokovicích si pravidelně připomínáme státní svátek slavnostním večerem, kde udělujeme ocenění významným osobnostem našeho města. Tomuto aktu obvykle předchází uctění památky padlých v 1. světové válce u pomníku na náměstí 3. května a následně v Kvítkovicích.

V letošním roce jsme ale celou akci pojali poněkud jinak. Rozhodli jsme se, že do našeho města vrátíme podobiznu T. G. Masaryka. Socha tohoto významného státníka, filozofa, sociologa a pedagoga byla v Otrokovicích historicky umístěna před Základní školou Komenského, avšak za bývalého režimu byla odstraněna. Nyní po desítkách let umístíme bustu prvního československého prezidenta před budovu základní školy, která nese jeho jméno. Slavnostní odhalení se uskuteční 24. října v 15 hodin. Následně na náměstí uctíme památku hrdinů z 1. světové války. Slavnostní večer, kterým si připomínáme význam státního svátku, se bude konat den poté, tedy 25. října v kulturním a kongresovém centru Otrokovická BESEDA. Hlavním bodem slavnostního večera bude výjimečný koncert Filharmonie Bohuslava Martinů.

I my máme na Slovensku partnerské město, je jím Dubnica nad Váhom, naše nejstarší partnerské město vůbec. Úzké vztahy v posledních letech udržujeme také s městem Partizánske, s nímž ale nemáme uzavřenu partnerskou smlouvu. Společně konaných akcí s Dubnicí nad Váhom je celá řada. Žáci obou měst se utkávají ve sportovních disciplínách, výměnné výstavy pořádají naši a slovenští výtvarníci i fotografové, setkávají se senioři, přátelské vztahy jsou i mezi příslušníky městské policie: Milovníci dobrého jídla soutěží v přípravách guláše, v posledních letech nově přibyla i cyklojízda, spojující obě spřátelená města.

S městem Partizánske zase máme společnou baťovskou historii. Vzájemně se navštěvujeme při příležitostech různých výročí a také obyvatelé obou měst již navázali spolupráci v mnoha oblastech. Právě tento měsíc jsme v Otrokovicích uspořádali turnaj v házené nazvaný Utkání legend, kde se setkaly seniorské házenkářky z našeho města a Partizánského a soupeřily o Baťovský pohár.

Zkrátka, spolupráce s oběma městy není jen o setkávání politiků. Snažíme se našim spoluobčanům vytvářet podmínky a podporovat je ve společných aktivitách.

HANA VEČERKOVÁ,starostka Otrokovic, ANO 2011

HANA VEČERKOVÁ,starostka Otrokovic, ANO 2011

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...