Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Slezská Ostrava atraktivní pro život

Richard Valeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Valeš | foto: Reprofoto

SLEZSKÁ OSTRAVA (Moravskoslezský kraj)  Zima je období, kdy nám počasí zpravidla nedovoluje realizovat žádné stavební akce. Je tak příležitostí pro to, abychom se věnovali přípravě akcí na rok následující. Naplno probíhá příprava projektových záměrů, dokumentací nebo výběr dodavatelů staveb. Nejinak je tomu i ve Slezské Ostravě.

Jednoznačně největší akcí roku 2020 bude v našem městském obvodě rekonstrukce někdejší školy v Antošovicích, kterou rekonstrukcí, nadstavbou a přístavbou za 70 milionů korun transformujeme na domov pro seniory. V tom by mělo vzniknout 32 lůžek, včetně 16 lůžek se zvláštním režimem pro osoby trpící chronickým duševním onemocněním, Alzheimerovou chorobou nebo stařeckou demencí. Na projekt přispívá 41 miliony korun také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Alespoň částečně snad projekt uleví velkému množství žadatelů o umístění v tomto typu sociální služby.

Antošovice

Velké investice poputují i do našeho vlastního majetku, konkrétně do bytového fondu. Obvod v tuto chvíli spravuje celkem 1 168 bytů. Z toho je však 161 bytů prázdných. Může za to jednak nevýhodná poloha některých bytů, ale zejména jejich špatný technický stav. Přestože každoročně do oprav a údržby bytových domů vkládáme téměř 20 milionů korun, hodláme částku nadále navyšovat. Další prostředky směřují na komplexní rekonstrukce bytových domů. V tomto roce se chystáme započít s rekonstrukcemi na sídlišti Mírová osada, kde vlastníme 51 bytových domů z první poloviny minulého století. Ve většině z nich se ještě topí starými plynovými topidly, známými dobře jako „gamaty“ nebo „vafky“. Rekonstrukce všech bytových domů v této lokalitě si dle našich odhadů vyžádá v následujících letech nejméně 130 milionů korun. Je škoda, že v uplynulých desetiletích naši předchůdci nevěnovali vlastnímu majetku větší pozornost a my jsme ho tak podědili poněkud zanedbaný.

Letos chceme začít i s první etapou regenerace Kamence, našeho vůbec nejmladšího sídliště. Bude zcela revitalizována zdejší zeleň, opraveny chodníky a parkoviště, vybudován agility park pro pejskaře, instalován nový mobiliář nebo umístěn nový semafor na dnes nebezpečný přechod přes čtyřproudou silnici. Nové chodníčky by pak na sídlišti měli kopírovat vychozené pěšinky, aby jejich umístění opravdu odpovídalo potřebám místních. Všechny tři etapy regenerace sídliště si v následujících několika letech vyžádají okolo 50 milionů korun a při jejich realizaci počítáme i s využitím dotací ze Státního fondu rozvoje bydlení.

Kamenec

Kamenec

Již minulé vedení Slezské Ostravy začalo s většími investicemi do škol. A v tomto trendu pokračujeme. Do všech tříd základních škol letos instalujeme systém nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla. Rekuperace přinesou nejen úsporu při vytápění škol, kdy již nebude nutné větrat, ale především vzduch s nižším obsahem oxidu uhličitého. Žákům se tak bude lépe učit. Za rekuperace celkem vydáme přes 18 milionů korun, přičemž dotace z Operačního programu Životní prostředí pokryje 70 % nákladů. Na školách zároveň vylepšujeme vybavení učeben. V tomto roce budou za více než 11 milionů zcela nově vybudovány tři univerzální přírodovědné učebny, mj. pro výuku fyziky a chemie. Na mateřských školách pak připravujeme třeba novou školní zahradu u mateřské školy Požární, která by měla splňovat vysoké požadavky na trávení volného času dětí, ale zároveň sloužit i pro výuku v letních měsících. Snažíme se však investovat i tam, kde to není úplně vidět a nepřinese nám to významné politické body. Jedná se například o výměnu rozvodů na školách. Letos tak na základní škole Pěší vyměníme elektroinstalaci za více než 12 milionů korun.

Celkově máme aktuálně rozpracováno více než 50 investičních projektů v různé fázi připravenosti. Najednou je nelze ani vyjmenovat, natož detailněji popsat. Jsem opravdu rád, že i občané našeho obvodu si všímají toho, že se skutečně něco děje, projekty se připravují a někde se již začíná stavět. A vnímají to velmi pozitivně. Tak to má být. Protože obecní investice jsou základním kritériem, podle kterého lidé vnímají, jak se jim v dané obci žije a tráví volný čas. Především však ovlivňují to, zda lidé (a zejména mladí) v obci chtějí zůstat, což je pro náš region nejdůležitější.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?