24. srpna 2017 1:07 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Praha 1 má kolem sebe dobrou partu

Partnerství Prahy 1 a německého Bambergu trvá již čtvrtstoletí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Partnerství Prahy 1 a německého Bambergu trvá již čtvrtstoletí. | foto: ARCHIV MČ PRAHA 1

PRAHA 1 Společné kafíčko, nějaké to selfíčko a nakonec pár suvenýrů před cestou domů? Ne, ne, takhle partnerské vztahy Prahy 1 skutečně nefungují. Nevím, jak to mají jinde, ale naše setkání jsou plná diskuzí, vzájemné inspirace a společného hledání řešení mnohdy stejných problémů.

Praha 1 má partnerská města a regiony doslova všude, od Evropy po Asii. Zřejmě však nepřekvapí, že ty nejtěsnější vazby máme s partnery „odvedle“. Tím slovem ovšem myslím partnery v celé Evropě, nikoli pouze nejbližší sousedy.

Co se týká ochrany památek, Praha 1 nejvíce spolupracuje s německým městem Bamberg a italským Trentem. Velmi blízko máme v této oblasti také s francouzským městem Nîmes.

O tom, že partnerské vztahy Prahy 1 opravdu „žijí“, nejlépe svědčí skutečnost, že nezahálíme ani v průběhu letních prázdnin. Na konci července se v Budapešti uskutečnilo setkání starostů centrálních městských částí středoevropských metropolí (Budapešť-Budavár, Bratislava-Staré Mesto, Varšava 1-Šródmiešcie a Vídeň 1-Innere Stadt). S kolegy jsem rozebíral problematiku, která je našim samosprávám společná a jež rezonuje svou aktuálností. I Prahu 1 totiž trápí novodobé fenomény, jako jsou Pub Crawl, AirBnb a další sdílené služby.

Naše spolupráce vychází ze společně podepsaného memoranda, které jasně deklaruje vzájemné vztahy. Komu na sklonku prázdnin, v mizícím odéru letních radovánek, naskočila ze slov „memorandum“ a „deklarace“ husí kůže, toho hned uklidním – těmito výrazy se snažím zdůraznit, že partnerské vztahy Prahy 1 spočívají na věcných základech. Není to tedy tak, že bychom se někde ve vinném sklípku navzájem poobjímali, vyměnili si vizitky a pak si řekli, že příště se sjedeme u sklenky dobrého vína zase někde jinde.

A v čem ještě – kromě již výše zmíněného – naše spolupráce spočívá? Samozřejmě v klasických projektech, jako jsou například výměnné pobyty žáků a studentů, jazykové a kulturní pobyty apod. Z těchto projektů roste skutečné přátelství.

Samostatnou kapitolou je partnerství Prahy 1 s oblastí Jesenicka, tedy ryze tuzemské přátelství. Začalo před dvaceti lety za poněkud pohnutých okolností; Jesenicko bylo tehdy postiženo povodní a zastupitelé Prahy 1 pro něj spontánně odhlasovali finanční pomoc ve výši téměř 16 milionů korun. Z této pomoci posléze vyplynulo uzavření oficiálních vztahů Prahy 1 s konkrétními obcemi Jesenicka. A opět nejde pouze o nějaký formální rámec. Své by o tom mohli vyprávět například senioři z naší městské části, kteří každoročně Jesenicko navštěvují při pobytových zájezdech.

S partnerskými vztahy samospráv je to stejné jako v případě běžných sousedů. Buď je rozvíjíte, nebo na ně naopak tak trochu „kašlete“. V Praze 1 vyznáváme první možnost, jelikož víme, že táhnout za jeden provaz je nejen užitečné, ale i emocionálně příjemné.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

Najdete na Lidovky.cz