Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V letošním roce začneme s modernizací vodovodní soustavy

Prameniště v Teplicích nad Metují | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prameniště v Teplicích nad Metují | foto: ARCHIV RADNICE

Náchod   Začátek nového roku přinesl dobré zprávy nejen pro Náchodsko, když vláda schválila nový dotační program ministerstva zemědělství, díky kterému začne rozsáhlá rekonstrukce vodárenské infrastruktury. Již v letošním roce začneme u nás ve východních Čechách, ale postupná modernizace vodárenské soustavy by se v následujících letech měla týkat i dalších oblastí naší republiky.

Smyslem tohoto zásadního projektu je nejen rekonstrukce páteřních vodovodů, které jsou na řadě míst už na hranici životnosti, ale také boj proti suchu pomocí propojování vodovodních soustav. Díky tomu bude možné distribuovat pitnou vodu tam, kde jí bude momentální nedostatek právě kvůli suchu nebo třeba také havárii.

Pracuji na tomto zásadním projektu společně s dalšími starosty a ministrem zemědělství Tomanem a jsem rád, že přecházíme od slov k činům. Dlouhé měsíce náročné práce a příprav konečně začínají dostávat reálné obrysy. Prvních sedm investičních akcí v celkové hodnotě zhruba 700 milionů korun je již připraveno a měly by být dokončeny v následujících dvou letech. Chceme začít přivaděčem vody v úseku od Teplic nad Metují až za Náchod směrem na Nové Město nad Metují, kde je potrubí ve velmi špatném stavu. Celkové náklady na postupnou modernizaci naší vodárenské soustavy ve východních Čechách by se měly pohybovat okolo 2,5 miliard korun. Neztrácíme čas a pouštíme se do plánování realizace dalších projektů. Nejstarší části potrubí jsou staré téměř 50 let a je tedy potřeba s rekonstrukcemi začít co nejdříve, abychom nadále mohli zajišťovat dostatek pitné vody pro více než půl milionu lidí v našem regionu.

Samozřejmě ale sucho nebo zastarávající vodárenská soustava netrápí jen východní Čechy, proto budeme usilovat o to, aby následovaly další projekty v dalších regionech. To je i cílem Asociace vlastníků páteřní vodárenské infrastruktury, jejíž založení jsem již před dvěma lety spoluinicioval. Ta si klade za cíl sumarizovat a definovat klíčové potřeby a projekty, které budou v souladu s vládní Koncepcí ochrany před následky sucha pro území ČR. Protože právě stát by měl prostřednictvím ministerstva zemědělství a jeho dotačního programu při obnově hrát klíčovou roli. Opatření jsou totiž velmi nákladná a ne vždy je jejich realizace v zájmu všech vlastníků páteřní vodárenské infrastruktury. Mnohdy totiž budou fungovat jako záložní, tedy pouze pro kritické situace či pro některá období v roce, jejich údržbu a obnovu však bude nutné zajišťovat stále. Společným cílem ale je, aby všichni měli vždy přístup k pitné vodě nehledě na období sucha nebo nečekané havárie.

JAN BIRKE, starosta Náchod, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...