30. listopadu 2017 1:07 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Mikuláš v Praze 1 zdarma potěší vzorňáky i dareby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mikuláš přijde do každé domácnosti, která o to stojí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikuláš přijde do každé domácnosti, která o to stojí. | foto: ARCHIV MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 1

PRAHA 1 V mém oblíbeném filmu Adéla ještě nevečeřela se americký detektiv Nick Carter svěřuje ostřílenému pražskému kolegovi, komisaři Ledvinovi: „Komisaři, ta vaše Praha, ta mě vzala! Ty staré paláce, ty velebné chrámy!“ A takhle nějak podobně to zřejmě vidí i Mikuláš, který u nás v Praze 1 každý rok sebere všechny své bratříčky i kamarády z řad čertů a andělů a vyrazí rozzářit dětské oči v celé naší městské části.

Je to jedna z úžasných tradic a co na tom, že jejím hnacím motorem v centru metropole je naše radnice. Návštěvu nesmrtelné trojice si totiž u nás – zdarma! – může objednat každá domácnost v Praze 1. Jak to probíhá? Zájemce prostřednictvím e-mailu zašle své kontaktní údaje, věk dítěte a stručný rámec svých představ o tom, jak by měla mikulášská návštěva probíhat. Samozřejmě, některá ratolest je hodná, jiná zlobivější… Za dlouhá léta, co tuto službu svým občanům nabízíme, nicméně vykrystalizoval jakýsi „mustr“ scénářů, do něhož se vejde drtivá většina návštěv.

Mikuláš a jeho druhové obcházejí každý rok domácnosti v rozmezí od 16 do 19 hodin. Pro děti jsou pochopitelně připraveny různé pamlsky. Není to příliš výchovné, ale nějakou tu laskominu dostane každý, bez ohledu na míru své „zlobivosti“. V současném postmoderním světě je to možná nezvyklé, ale výchovu dětí u nás v Praze 1 stále ještě necháváme hlavně na rodičích.

V souvislosti s tradicemi bych rád připomněl, že Mikulášem to v naší městské části všechno teprve začíná. Součástí předvánočního období je stavění vánočních stromů před radnicí, na Kampě a dalších místech, kde to máme na starost my z „jedničky“, a nikoli pražský magistrát. A právě v souvislosti s Kampou platí, že zde jsou Vánoce doslova pohádkové. Jak známo, Kampa je oficiálně jedním z nejpoetičtějších míst na světě. No, a když k tomu přidáte vánoční atmosféru, nezbytné trhy a sníh (letos prostě bude!), až se z té nádhery tají dech.

Celé předvánoční rozjímání pak vyvrcholí 24. prosince, kdy budu od 11 hodin na Václavském náměstí rozlévat skvělou rybí polévku a totéž si za dvě hodiny zopakuji na zmíněné Kampě.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz