Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na osvobození Řep se podíleli i Vlasovci

Pomníky hrdinům stojí i v Praze 17 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomníky hrdinům stojí i v Praze 17 | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 17  Konec války, dny osvobození a znovunabyté svobody si v naší městské části připomínáme každoročně. Myslím, že i v dnešní vypjaté době bychom neměli na hrdiny, kteří za naši svobodu položili životy zapomínat. MČ Praha 17 sice není velká svou rozlohou, přesto zde najdeme několik zajímavých míst, jež jsou připomínkou hrdinů, kteří neváhali bojovat za svou vlast v době 2. světové války.

Spolupracovníky legendární odbojové skupiny Tří králů (pplk. J. Balabána, pplk. J. Mašína a škpt. V. Morávka) připomíná pomník věnovaný Václavu Řehákovi a Josefu Líkařovi na Bílé Hoře. Odbojovou skupinu, která byla součástí vojenského hnutí Obrana národa, znají mnozí. Málokdo však ví, že výbušniny, tolik potřebné pro její činnost, vznikaly právě v Líkařově klempířské dílně.

Za svou neohroženost Václav Řehák i Josef Líkař zaplatili životem, když byli gestapem dopadeni a 30. června 1942 popraveni. Pomník na počest těchto vlastenců byl odhalen v květnu 2013.

Další významnou osobností je generál František Peřina, jeden z našich nejúspěšnějších letců. Za 2. světové války létal pod křídly RAF a po únoru 1948 emigroval do Ameriky.

Těšilo nás, že se po návratu z emigrace rozhodl se svou manželkou Annou prožít závěr svého života v naší městské části. V Řepích žil od roku 1993, až do své smrti v r. 2006.

Po tomto „generálovi nebe“ je v Řepích pojmenována ulice, pomník nalezneme před základní školou, která nese jeho jméno. Památník tvoří dvě ocelové desky s vyobrazením britského letounu Spitfire, na němž Peřina létal. Autorem pomníku je sochař Tomáš Havránek. V květnu 2016 byla ve škole také otevřena „síň slávy Františka Peřiny“, která připomíná významné okamžiky ze života tohoto výjimečného muže.

Dalším místem, kde je každoročně položen věnec, je hrob padlých Vlasovců, tedy členů protibolševické Ruské osvobozenecké armády, složené ze sovětských zajatců, ochotných bojovat po boku Němců proti Sovětskému svazu pod vedením generála Andreje Andrejeviče Vlasova. O vážnosti jejich úmyslu se dá ovšem pochybovat, neboť život ruských zajatců byl skutečně nesnesitelný, a vstup do této armády snad byl skulinkou, jak si zachránit život. Významnou měrou se podíleli na osvobození Řep a pomohli v bojích celé Praze, při jejím zoufalém květnovém volání o pomoc.

Hrdinnou smrt por. Aloise Sterého, který padl při obraně řepské radnice 6. května 1945, připomíná pamětní deska u zdi hřbitova. Léta byla umístěna na radnici, po demolici původní budovy byla přesunuta právě sem, vedle pomníku připomínajícího padlé 1. světové války.

U příležitosti připomínky konce 2. světové války také spolupracujeme se školami při přípravě oslav a vzpomínkových akcí. V letošním roce jsme měli v plánu uspořádat výstavu věnovanou letcům RAF, všechny plány bohužel překazila koronavirová krize. Nezbývá než věřit, že se podobné akce podaří v příštím roce.

JITKA SYNKOVÁ, starostka Prahy 17, ODS

JITKA SYNKOVÁ, starostka Prahy 17, ODS

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!