9. srpna 2018 1:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Máme chytré lavičky i elektromobily

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Na chytré lavičce si díky solárnímu panelu můžete dobít mobil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na chytré lavičce si díky solárnímu panelu můžete dobít mobil. | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 6 V současném tropickém počasí může úspora energií znít trochu komicky, neboť zejména té tepelné máme i na Praze 6 trochu přetlak. Republika je ale v mírném pásu, a proto je potřeba myslet na výdaje i v časech zimních.

Do škol proto instalujeme regulační ventily, které umožňují udržovat optimální teplotu právě v časech, kdy ta venkovní klesá pod bod mrazu. Spolu s dalšími elektronickými vymoženostmi tím dokážeme efektivně zabránit jak přetápění, tak prochladnutí budov. Na objektech typu poliklinika se úspora zatím řeší hlavně instalací plastových oken, celkové zateplení fasády totiž nastane až s komplexní rekonstrukcí, která se kvapem blíží. Památkově chráněný objekt s plastovými okny je ovšem lahůdkou 21. století.

Co teď ale opravdu jede na plný výkon, jsou naše chytré lavičky z programu Smart-city. Ty mají totiž solární panely a během léta jsou doslova ve svém živlu.

Na úřadu řešíme úsporu, zejména s blížícími se volbami, stylem „poslední zhasne“. To je samozřejmě vtip, nicméně kromě moderní budovy na úsporu dohlíží také ostraha, která jednotlivá patra kontroluje a případně zhasíná. Snažíme se jít cestou hledání dlouhodobých řešení, která je ovšem možné realizovat velmi rychle, v řádu měsíců. Ubírají se cestou, která by se snadno dala pojmenovat ekologickou. Důkazem budiž to, že jsme na radnici zavedli elektromobily, a tím snižujeme uhlíkovou stopu. Dalším důkazem budiž to, že jsme byli vybraní do pilotního projektu hlavního města věnovanému plánu na adaptaci na klimatickou změnu. Praha 6 tak nyní bude moci čerpat peníze hlavního města na projekty věnované právě této oblasti - úspory energie, snižování energetické náročnosti budov, ochlazování veřejných prostor, aby se během horkých dní nepřehřívaly a dalším. Plán adaptace na klimatickou změnu můžete ovlivnit i vy, všechny potřebné informace jsou na webu Prahy 6. Krásné prázdniny plné energie! 

ONDŘEJ KOLÁŘ, starosta Prahy 6, TOP 09

ONDŘEJ KOLÁŘ, starosta Prahy 6, TOP 09

ONDŘEJ KOLÁŘ, STAROSTA PRAHY 6, TOP 09
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz