Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Mladí lidé věnují čas a energii proměně Sedmičky

Zastupitelstvo mladých Prahy 7 foto: ARCHIV RADNICE

Názor
  1:44

Děti i učitelé to v posledním roce a půl neměli vůbec jednoduché. Pandemie naše školství zasáhla tvrdě a bolestivě a kvůli chaotickému počínání vlády jsme měli školáky na distanční výuce nejdéle z celé Evropy. Dělali jsme všechno pro to, abychom co nejrychleji vrátili děti zpátky do školních tříd. Zajistili jsme školám šetrné a průkazné testování PCR testy a připravili jsme bezpečný systém návratu dětí do škol. Když je vláda přesto nechávala doma, sháněli jsme notebooky pro rodiny, které musely zajistit paralelní online výuku často i pro tři nebo čtyři děti. Pomáhali jsme s technikou také školám, zprostředkovávali vzájemnou podporu a sdílení praxe mezi řediteli i učiteli, ptali se rodičů, co funguje a co ne. Prošli jsme složitým obdobím společně – s obrovským nasazením a snahou pomáhat si, za což všem patří velký dík.

Naše aktivity se však ani v této těžké době rozhodně netočí jen kolem pandemie. Pokračujeme v rozšiřování kapacit škol a školek. Dokončili jsme rozsáhlou rekonstrukce ZŠ T. G. Masaryka na Ortenově náměstí. V rámci stavebních úprav půdních prostor zde vzniklo šest nových tříd pro 150 žáků a rozšířil se také počet přípravných tříd pro předškoláky. Nezahálíme ani v každoročním navyšování míst ve školkách. Nová třída v létě vznikla v MŠ Tusarova a další se chystá v ulici Varhulíkové, k dispozici bude na jaře.

Velký kus práce pro školy a školáky odvádí týmy Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání (MAP), které sdružují zástupce radnice, škol, rodičů a dalších aktivních lidí ochotných pomáhat rozvíjet školství na Sedmičce. Kolegové z MAPu například organizují „sdílené odborníky“ pro naše školy i školky. Máme tu sdíleného logopeda, psychologa, nutriční terapeutku, ale také třeba zahradnici, IT experta či nově speciálního pedagoga a školníka pro mateřinky. MAP pořádá také semináře pro učitele, besedy pro žáky a mnoho dalšího. Zdařilý byl týdenní letní čtenářský maraton na střeše Národního zemědělského muzea, kterého se zúčastnilo téměř 500 dětí. S podporou MAPu se také podařilo pořídit školní pomůcky za 1 260 000 korun.

Důležitá je rovněž pomoc školákům a jejich rodinám, když se dostanou do obtížné životní situace. Máme zde anonymní poradnu, každé pololetí přispíváme dětem na kroužky, dobře funguje Obědové konto a na všech školách a školkách jsou fondy solidarity, kam rodiče mohou přispět potřebným dětem například na školní výlety. Zaměřujeme se i na školáky, kteří nemají češtinu jako svůj rodný jazyk, pro které pořádáme doučování, včetně intenzivních letních kurzů.

Děti ze Sedmičky se zároveň aktivně zapojují do dění v obci a my jsme zase rádi, když nás občas upozorní na to, že něco děláme špatně. Pro žáky základních a středních škol, kteří mají chuť vymyslet a zrealizovat vlastní projekt a spolu s námi zlepšovat život v naší městské části, je tady Zastupitelstvo mladých Prahy 7. Děti a studenti ze Sedmičky nás již mnohokrát přesvědčili, že jim na Praze 7 záleží a jsou ochotni věnovat její proměně k lepšímu svůj čas a energii. Na nás je, abychom těm, kteří to tady po nás jednou převezmou, dali příležitost.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!