9. května 2019 1:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Věkova Dobruška je známa v celé zemi

Dům F. L. Věka (Heka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům F. L. Věka (Heka) | foto: FOTO PAVEL GRULICH

DOBRUŠKA (Královéhradecký kraj)  Některá města by s tím možná měla problém. Váhala by, který z významných rodáků je oním nej-. Také Dobruška má svých slavných více. Patří mezi ně například František Adolf Šubert, první ředitel Národního divadla, hudební skladatel Radim Drejsl, své dětství a mládí zde prožil malíř František Kupka – a výčet by mohl dále pokračovat těmi, jejichž význam nepřekročil hranice širšího regionu a kterých je několik desítek. Nejpopulárnější osobnost je ovšem jenom jedna.

Osobností, která Dobrušku proslavila nejvíce, je bezesporu František Vladislav Hek, vlastenecký spisovatel, působící na konci 18. a v první polovině 19. století, který je v širším povědomí znám spíše pod jménem, který mu dal ve své románové pentalogii Alois Jirásek - František Ladislav Věk - F. L. Věk.

Popularita Jiráskova románu a zejména pak jeho televizní adaptace je vůči historické osobnosti Hekově poněkud nespravedlivá. Vždyť jej literární historikové právem označují za prvního novočeského satirika a mnohé jeho epigramy a aforismy jakoby zářily novotou i v době dnešní. Nezanedbatelná je i jeho vlastenecká činnost osvětová.

Není samozřejmě pochyb o tom, že skutečnou popularitu přineslo Hekovi až románové zpracování jeho osudů. F. L. Věk se stal jedním z pilířů českého historického románu a v dobách pro národ těžkých i jednou z duchovních opor národní existence. Stejnou roli sehrál i televizní seriál, v němž se prezentovali nejlepší dramatičtí tvůrci své doby. Vládnoucí moc dobře věděla, proč v době počínající normalizace zakázala uvedení třináctého dílu seriálu s jednoznačně formulovanými myšlenkami o svébytnosti českého národa a občanské svobodě. Reprízy seriálu se pak diváci dočkali až po roce 1989.

Dobruška vždy byla a je na svého nejpopulárnějšího rodáka hrdá. Na základě nebývalé popularity televizního seriálu byla za účasti tvůrců a hlavních hereckých protagonistů v Hekově rodném domku v roce 1972 otevřena muzejní expozice, připomínající jeho život a dílo. V nedávné době došlo k její reinstalaci, takže dnes připomíná větší měrou i Jiráskův román a televizní seriál. I v letošním roce, kdy jsme si připomínali 250. výročí Hekova narození, se uskutečnila řada akcí spojených s jeho osobností, a to jak pro školní mládež, tak pro veřejnost.

Určitý morální dluh, který naše město mělo vůči hlavním tvůrcům seriálu, byl napraven udělením čestného občanství představiteli hlavní role Radoslavu Brzobohatému a režiséru Františku Filipovi. Oba naše město častokrát navštívili a byli vždy vítanými hosty.

Město trvale pečuje o Hekův rodný dům i další památky s ním spojené, například o starou renesanční radnici, v níž jako radní protokolista úřadoval, a připomínán je i ve stálé historické expozici zdejšího vlastivědného muzea. Každoročně je pořádán mezinárodní hudební festival F. L. Věka, který má trvale vynikající úroveň.

Hek (či Věk) a Dobruška zkrátka patří neoddělitelně k sobě a spojení Věkova Dobruška se stalo známým v celé naší vlasti.

PETR LŽÍČAŘ, starosta Dobrušky, Veřejnost pro všestranný rozvoj Dobrušky

PETR LŽÍČAŘ, starosta Dobrušky, Veřejnost pro všestranný rozvoj Dobrušky

PETR LŽÍČAŘ, starosta Dobrušky, Veřejnost pro všestranný rozvoj Dobrušky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!