9. května 2019 1:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Jméno stoleté legendy připomíná i zvon v katedrále

Cestovatel Miroslav Zikmund letos v únoru oslavil úctyhodnou stovku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovatel Miroslav Zikmund letos v únoru oslavil úctyhodnou stovku | foto: ARCHIV MAFRA

PLZEŇ SLOVANY Miroslav Zikmund. Jméno, které netřeba více představovat. Slavný cestovatel a spisovatel, který se svým nerozlučným parťákem Jiřím Hanzelkou vytvořil dvojici, která projela téměř celý svět a své zážitky poutavě zpracovala v desítkách knižních, filmových i rozhlasových cestopisů.

Neodloučila je ani dvě desetiletí, kdy byli v nemilosti komunistického režimu. Stali se vzory pro několik generací, legendami, před kterými se sluší smeknout. Je mi proto velkou ctí, že právě Ing. Miroslav Zikmund, který letos v únoru oslavil neuvěřitelné sté narozeniny, se narodil v našem obvodu. Takovýchto významných osobností, které toho v životě tolik dokázaly a mohou být inspirací pro všechny z nás, si nesmírně vážíme a snažíme si je neustále připomínat. Ing. Zikmund je od roku 1999 čestným občanem našeho města a téhož roku byla na jeho rodném domě v Úslavské ulici umístěna i pamětní deska.

Jméno Miroslava Zikmunda nechal náš obvod také v rámci akce „Ze srdce zvon“ vyrýt na zvon do Katedrály sv. Bartoloměje v Plzni na Náměstí Republiky. Při této akci se sami občané Plzně složili na pořízení chybějících dvou zvonů, zničených za 2. světové války.

Kromě jména pana Zikmunda nechal obvod Slovany na zvon vyrýt i jména brigádního generála Miroslava Štandery, politického vězně dvou režimů Jiřího Světlíka a význačného básníka Josefa Hrubého. Na všechny jmenované jsou občané Slovan hrdi.

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta Slovan a senátor za Plzeň

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta Slovan a senátor za Plzeň

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta Slovan a senátor za Plzeň

Najdete na Lidovky.cz