Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Dobrých starostů je většina. Kéž by vydrželi!

Každoroční radostí všech obcí bylo masopustní veselí. Letos si ho musíme... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každoroční radostí všech obcí bylo masopustní veselí. Letos si ho musíme... | foto: ARCHIV SMOČR

PRAHA Do letošního roku jsme vstoupili se strachem, co bude dál, města a obce ale potřebují udržet stabilitu a jistotu každodenního života pro své občany.

Sjízdná silnice, odvoz odpadků, provoz místní školy, zajištění bezpečnosti občanů a další běžné problémy jsou pro starostu každodenním chlebem, ať se děje cokoliv. K tomu musí být neustále ve střehu kvůli novým či neustále se měnícím koronavirovým opatřením vlády nebo parlamentu.

Svaz měst a obcí dlouhodobě volá po systému, který by starostům dal větší jistotu a větší předvídatelnost, zatímco musí reagovat operativně, téměř ze dne na den.

V loňském roce se obce také začaly potýkat s bezprecedentním chaosem ve svých rozpočtech, stát z nich začal ukrajovat finanční prostředky ve prospěch kompenzačních bonusů pro nejrůznější skupiny postižené koronavirovými opatřeními. A i když se během uplynulého roku podařilo Svazu ve spolupráci se Senátem a dalšími územními partnery přesvědčit vládu o potřebě peněz na zachování běžného chodu, stále se města a obce potýkají s velkou nejistotou.

Řada příspěvkových organizací zřizovaných městy jako jsou divadla, sportovní zařízení, ale i městská hromadná doprava nemají nárok na vládní kompenzace. Města je drží nad vodou vlastními financemi, z vlastního rozpočtu. Přitom vedení neví, zda mohou rozjet naplánované investice, což v malé obci může znamenat stopku například pro stavbu kanalizace nebo nového chodníku.

Starostové se na jaře minulého roku velice statečně a zodpovědně postavili první vlně epidemie. Hned po ní čelili propadu financí. Letos se situace nezlepšuje, každý den pro ně přináší nové výzvy. V posledních týdnech je to třeba očkování a registrace seniorů. Nemají čas vydechnout, kvalita života jejich občanů záleží i na jejich nasazení a obětavosti.

Nejtěžší, s čím budou tento rok starostové a další představitelé místních samospráv bojovat bude únava, vyčerpanost a ztráta optimismu. A bez optimismu a nadšení se tahle práce nedá dělat. Držme si palce, aby nám ti dobří, kterých je většina, vydrželi.

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT PRAHA (32-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 32 000 - 45 000 Kč