Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Osobní kontakt nic nenahradí

Osobní setkávání patří neodmyslitelně ke všem svazovým akcím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osobní setkávání patří neodmyslitelně ke všem svazovým akcím. | foto: ARCHIV SMOČR

PRAHA  Máme za sebou rok s covidovou epidemií a v našich životech nezůstal kámen na kameni. Leden býval oblíbeným plesovým měsícem, zdobily se obecní sály, dámy sháněly nové róby či oprašovaly ty loňské, pánové hledali lakýrky a vzpomínali na zapomenuté taneční kroky.

My jsme s kolegy v Kanceláři Svazu bývali uprostřed přípravy řady našich tradičních akcí. Únor patřil právní konferenci, konané zpravidla v příjemném hotelu na Seči. Zástupci samospráv se zde mohli dozvědět aktuální novinky z legislativy, seznámit se se zajímavými lidmi, odborníky z ministerstev či právních kanceláří a vyměnit si mezi sebou zkušenosti.

Na právní konferenci navazovala krajská setkání. Kancelář vyjížděla do všech třinácti krajských měst, kde zprostředkovávala setkání mezi tamními starosty a zároveň je informovala o novinkách v řízení obcí. Loňský rok jsme ještě zvládli připravit v běžném režimu právní konferenci, krajská setkání jsme z jarních měsíců vlivem opatření z první vlny epidemie přemístili na konec léta a začátek podzimu. Tak se nám jich polovina podařila ještě uskutečnit klasickou cestou před začátkem druhé vlny epidemie.

Vše ostatní včetně celostátní finanční konference, konané zpravidla závěrem listopadu bylo nutné připravit již s ohledem na současnou situaci, která osobnímu kontaktu a setkávání nepřeje. Akce se přesunuly do roviny virtuálního světa a z vícedenních se staly několikahodinovými. Hodně jsme se museli naučit, abychom nezklamali naše členy a další účastníky on-line akcí.

Učili jsme se za pochodu a překonávali řadu do té doby neznámých překážek. Jsem ale hrdá na kolegy, zvládli jsme to se ctí. Pokud bude v letošním roce potřeba se přizpůsobit situaci a opět nahradit osobní kontakty při konferencích distanční verzí, budeme připraveni.

Nicméně, při vší té technice, nic nenahradí kontakt a setkání v osobní rovině. Čeká nás kolečko krajských setkání, v květnu náš sněm a na podzim finanční i právní konference. Nevíme, zda akce budou v režimu on-line či bude již povoleno se sejít a potkat osobně. Moc bychom si to přáli. Přes obrazovku a ve vymezeném čase se nenavážou osobní vazby, neproberou zkušenosti ani nenasdílí dobrá i ta špatná praxe.

Náš Svaz měst a obcí ČR je založen na profesionalitě, odbornosti a dobrých vztazích, které nám pomáhají lépe a rychleji reagovat na všechny podněty od našich členů při hledání odborných odpovědí. Jsme našim členům k ruce jako dobře fungující servis.

Při všech našich tradičních akcích navazujeme s představiteli územních samospráv vazby a kontakty, předáváme jim informace, a naopak sdílíme jejich zkušenosti. On-line verze mnoho ulehčí, odbourá třeba nepříjemné cestování apod. Nedokáže ale plně suplovat verzi osobní. Starosta je něco jako chráněný druh, v každé obci či městě jen jeden/jedna. Naše akce jim umožňují se potkat mezi sebou a ujistit se, že v mnohých problémech nejsou sami, že někde již tu cestu prošlapali a stačí si vzít, jak se říká, mustr.

Ať tak či onak, svazové akce nás budou samozřejmě provázet i tento rok a našim členům přineseme informace opět ve stoprocentní kvalitě.

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...